Juuli ekspordinäitajad võivad veel suureneda

25. september 2006, 12:23

Majandusministeeriumi teatel korrigeerib
statistikaamet oktoobris juuli ekspordiandmeid, sest osad ettevõtted ei esitanud
õigeaegselt oma aruandeid, mille tulemusena võib juulikuu ekspordimaht veel
suureneda.

Järgneb majandus- ja kommunikatsioonimisteeriumi kommentaar:

Impordi aastane kasvutempo jäi endiselt kõrgeks (28%), samas juuniga võrreldes oli siiski 9 protsendipunktine langus. Ülaltoodud arengutest tingituna tõusis kaubavahetuse puudujääk 4,2 miljardi kroonini, mis oli eelmise aasta juuli näitajast 2/3 võrra kõrgem. Statistikaameti täpsustatud andmetel ulatus ka juunis kaubavahetuse defitsiit 4 miljardi kroonini. Tugevat impordinõudlust toetas jätkuvalt hoogne investeerimistegevus ja suurenev eratarbimine.

Eelmise kuuga võrreldes kahanes ekspordimaht 17 ja impordimaht 11%, sest tavaliselt on paljudes ettevõtetes juulis kollektiivpuhkuste aeg. Seda oli näha ka tööstustoodangu juulikuu näitajatest.

Ekspordi kasvu aeglustumine tulenes eelkõige masinate ja seadmete peaaegu viiendiku võrra väiksemast väljaveost, võrrelduna eelmise aastaga . Eelmisel aastal saavutas mobiilsideseadmete eksport väga kõrge taseme, sel aastal on aga nõudlus nende järele vähenenud, mis ongi peamiseks masinate ja seadmete väljaveo languse põhjuseks. Veel kahanes eelmise aasta juuliga võrreldes keemiatoodete, puidu ja puittoodete ning tekstiili ja tekstiilitoodete eksport, langus jäi 10% piiresse. Samal ajal jätkus suuremahuline kütuste väljavedu (kasv üle 4 korra), nii kõrge kasv tulenes endiselt eelmise aasta madalast võrdlusbaasist, sest aasta tagasi ei toimunud veel kütuste töötlemist Eestis. Juunikuuga võrreldes kahanes juulis peaaegu kõigi kaubarühmade eksport, vaid loomsete toodete väljavedu näitas suhteliselt tugevat, 18%list kasvu.

Impordi kiiret kasvu toetasid endiselt enim mineraalsed tooted, mille osatähtsus koguimpordis tõusis taas viiendikuni. Kütuste sissevedu kasvas aastaga üle kolme korra, samas on ka impordis sarnaselt ekspordiga selle taga osaliselt baasiefekt. Jätkus transpordivahendite sisseveo kiire kasv (võrreldes eelmise aastaga 40%), mis tulenes suurenevast nõudlusest autode järele siseturul. Seda soodustavad madalad laenuintressid ja head liisingutingimused. Suurema osatähtsusega kaubarühmadest oli kerges languses vaid masinate ja seadmete import.

Augustis on prognooside kohaselt oodata nii ekspordi kui impordi mahtude kasvu. Ka Eesti Konjunktuuriinstituudi poolt juulikuus küsitletud ettevõtjate hinnangul suurenevad lähema kolme kuu jooksul eksporttellimused. Sellest tulenevalt võib loota kaubavahetuse bilansi negatiivsuse mõningasele alanemisele, kuid jätkuvalt tugevast sisenõudlusest tingituna jääb puudujääk endiselt kõrgele tasemele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. September 2006, 12:23
Otsi:

Ava täpsem otsing