Mart Laar: kandideerin, sest erakond palus seda teha

Airi Ilisson 26. september 2006, 00:00

Teie võimalikku kandideerimist vaeti pikalt. Mis pani teid jah-sõna ütlema?

Sellele aitas tõsiselt kaasa kõik, mis viimasel ajal on Eesti ühiskonnas toimunud. Kogu nahaalsus, ähvardused ja ebademokraatlik käitumisviis, mida nägime KeRa koalitsiooni poolt presidendikampaanias. Nende plaanide elluviimise kohalt ähvardanuks Eestit väga tõsised tagajärjed. Isegi kultuuritegelased on leidnud, et on aeg sekkuda. Kui mu erakond ja esimees Tõnis Lukas seda palusid, oli mul sisuliselt võimatu "ei" ütelda. Vaadates presidendikampaaniat minul küll kannatus katkes. Minu poolt olnuks väga isekas öelda, et poisid, mina nüüd ei mängi.

Mis peaksite peaministrina kõige esimese asjana muutma?

Kõigepealt, ma ei ole peaminister, vaid võimalik kandidaat, mille on erakond esitanud.

Ma arvan, et seda tööd on rohkelt. Eesti on jätnud esimest korda kogu taasiseseisvumise jooksul endale võetud lubadused täitmata.

Peaks läbi vaatama, kas need lubadused on realistlikud, et me ei satuks olukorda, kus me neid jätkuvalt ei täida. Samal ajal tuleb Eestile anda positiivne tulevikuprogramm, sest üleminekuaeg on lõppenud. Tuleb vaadata, mis on meie järgmised suured eesmärgid.

Terav küsimus, miks olete parem kandidaat kui Aaviksoo?

Noh, ma nüüd ei hakkaks küll meid kahte kandidaati võrdlema. Härra Aaviksoo on kahtlematult väga tugev ja võimekas inimene, kes oleks sellele ühenderakonnale väga hea liider ilma igasuguse kahtluseta.

Eile õhtul alustas Isamaa ja Res Publica Liit "seedimisaega" ehk läbirääkimisi, mille tulemusel selgub paari järgmise nädalaga, kas erakonna peaministrikandidaadiks saab Jaak Aaviksoo või Mart Laar.

Riigikogu Isamaaliidu fraktsiooni esimees Andres Herkel märkis, et ei räägi oma eelistustest enne, kui kõik kandidaadid on kinnitatud. "Ütlen vaid, et arusaamine, et see inimene on poliitilise kogemusega, on siin toas rohkem levinud," sõnas ta.

Liidu kaasesimees Tõnis Lukas ennustas, et arutelu alles algab. Tema oli eilseni kolmas kandidaat. Eile õhtul ta siiski teatas, et võtab oma kandidatuuri tagasi ja toetab Mart Laari.

Laari tugevuseks räägib poliitiline taust ja pikaajaline panus erakonda. Aaviksoo pooldajad rõhutavad uue tulija erapooletust.

"Vahest on mul paremad võimalused olla mõlema liituva poole ühendaja, mul on poliitilisest vigadest sõltumatu taust, mis aitaks erakonna poliitilisele edule vastu minna," hindas Aaviksoo.

Kaasesimees Taavi Veskimägi märkis, et peaministrikandidaadi valimine on stardipauk kevadistele Riigikogu valimistele. "Nii Aaviksoo, Laar kui Lukas on tugevad kandidaadid."

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:17
    Otsi:

    Ava täpsem otsing