Neljandiku kaotanud nafta hinnalt oodatakse languse jätkumist

Tarvo Vaarmets 26. september 2006, 00:00

Toornafta hind on langenud juba poole aasta madalaimale tasemele ehk alla 60 dollari barrelist, sest kütusegigant BP Plc võtab Alaska naftavarud taaskasutusse oodatust varem, samuti teatas Iraan valmisolekust pidada kõnelusi oma tuumaprogrammi üle, vahendas Bloomberg.

"Iraan on valmis rääkima kõigest, kui USA lõpetab sanktsioonidega ähvardamise," sõnas Iraani president Mahmoud Ahmadinejad ning lisas, et läbirääkimised on palju paremad kui ähvardused.

Maailma suuruselt teine toornaftavarude omanik Iraan ignoreeris ÜRO määratud tähtaega uraani rikastamise lõpetamiseks augusti lõpus. Kauplejad kartsid seepärast, et Iraan vähendab talle karistuse määramise korral nafta eksporti, samas on spetsialistid aga teisel arvamusel.

"Iraan ei peata nafta eksporti, sest nad vajavad sissetulekut," kommenteeris olukorda Mitsui Bussan Futures Ltd toorainete peastrateeg Tetsu Emori ning lisas, et toornafta tootmise pool jõuab nõudlusele järele.

Augusti alguses oli nafta hinna kerkimise üks põhjuseid Prudhoe lahe idaosas paikneva USA suurimal naftaväljal asuva torujuhtme korrosiooniprobleemid, mille tõttu naftajuhe hakkas lekkima ja juhe suleti sootuks. Nüüdseks peaksid sellega seotud mured olema lahendatud.

"BP loodab juba sel nädalal hakata taas tootma Prudhoe lahe idaosas 150 000 barrelit naftat päevas," ütles BP esindaja Wendy Silcock. Lahe lääneosas toodetakse praegu 250 000 barrelit naftat päevas.

Toornafta hind on Londoni rahvusvahelisel naftabörsil langenud alla 60 dollari, mis on juba pea neljandiku võrra vähem, kui 14. juunil tehtud hinnarekord.

Riskifondide juhid ja teised suured spekulandid vähendasid USA futuuride kauplemiskomisjoni andmetel oma tõusule panustanud pikaajalisi positsioone eelmisel nädalal tervelt 39% võrra.

"Turg on avastanud, et varud ja nõudlus sobivad omavahel väga hästi," ütles HSH Nordbank AG analüütik Andy Sommer.

Bloombergi uurimuse kohaselt võib nafta hind ka sel nädalal peamiselt kahel põhjusel langust jätkata - USA naftavarud on kõrgel tasemel ja fondide, nagu Amaranth Advisors LLC, suured kaotused seoses maagaasiga võivad tekitada ka teiste energiafutuuride müügisurve. Üle poole analüütikutest ootab jätku hinna alanemisele. USA kütteõli- ja diislivarud suurenesid eelmisel nädalal 4,1 miljoni barreli võrra, kõrgeimale tasemele alates 1999. aasta jaanuarist. Laovarud on nüüd 11% võrra suuremad kui eelmisel aastal.

Samuti toetab toornafta hinna langemist majanduskasvu aeglustumise kartus, sest see vähendab nõudlust nafta järele. "Siiski on alles veel päris palju tõusule panustajaid, aga mina nende seas ei ole," sõnas Wells Capitali fondijuhtide nõustaja James Paulson ja lisas, et ootab nafta hinna kukkumist 45 dollarile barrelist.

Tehnilise pildi järgi jääb nafta hind tõenäoliselt kõikuma 60 dollari ümber barrelist. Ta võib siin veidi veel küll langeda, umbes 58 dollari peale, siis aga peaks arvatavasti jälle üles minema. Mida talve poole, seda kõrgemaks naftafutuuride hind muutub, see aga annab aimu, et suurt langust enam oodata ei ole.

Muidugi naftasektorile mõjub praegune olukord negatiivselt, aga teised sektorid, nagu näiteks jaekaubandus ja transport, peaksid nafta hinna langusest ainult võitma.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:17
    Otsi:

    Ava täpsem otsing