Ungari keskpank tõstis intressi 7,75 protsendini

Raivo Sormunen 26. september 2006, 00:00

Inflatsiooni kiirenemise hirmu tõttu tõstis Ungari keskpank eile baasintressimäära 7,75%ni. Tegemist on kõrgeima intressimääraga ELis.

Ehkki intressitõusu turgudel oodati, pakkus see siiski üllatuse, kuna 0,25 protsendipunkti asemel kergitati intressimäära koguni 0,50 protsendipunkti võrra, kirjutas Bloomberg.

Ungari poliitikud kardavad, et maksude tõstmine ja reguleeritud hindade tõus hoiab inflatsioonimäära üle ettenähtud taseme vähemalt kuni 2008. aasta lõpuni. Keskpanga president Zsigmond J?rai andis 18. septembril mõista, et ta isikliku arvamuse kohaselt tuleks inflatsiooni vastu võitlemiseks raha kättesaamist piirata. "Meie eesmärk on viia inflatsioon 2008. aasta lõpuks alla 3% taseme, kuid tundub, et seda on väga raske saavutada," ütles J?rai nädalapäevad tagasi.

Augustis tõusis Ungaris aastane inflatsioonitase juhituna kallinevatest toiduainehindadest 3,5%ni ehk viimase aasta kõrgeima tasemeni. Inflatsioonitempolt oodatakse aga jätkuvat kiirenemist, kuna riigis tõstetakse nii energia hindu kui ka käibemaksumäära.

Keskpank ootab järgmise aasta inflatsiooniks juba 7% ja 2008. aastaks 4,2%. Eesmärgiks seatud 3% piiri alla peaks inflatsioon prognooside kohaselt kukkuma alles 2009. a.

Forint on sel aastal euro vastu odavnenud 8,1%, olles Euroopa valuutade hulgas nõrkuselt kolmas valuuta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:17
    Otsi:

    Ava täpsem otsing