Analüütikud ootavad nafta hinna jätkuvat langust

26. september 2006, 07:58

Kuigi suve keskpaiga rekordhindadega
võrreldes on toornafta juba pea neljandiku võrra odavam, oodatakse, et hind
kukub veelgi.

Toornafta hind on langenud juba poole aasta madalaimale tasemele ehk alla 60 dollari barrelist, sest kütusegigant BP Plc võtab Alaska naftavarud taaskasutusse oodatust varem, samuti teatas Iraan valmisolekust pidada kõnelusi oma tuumaprogrammi üle, vahendas Bloomberg.

"Iraan on valmis rääkima kõigest, kui USA lõpetab sanktsioonidega ähvardamise," sõnas Iraani president Mahmoud Ahmadinejad ning lisas, et läbirääkimised on palju paremad kui ähvardused.

Maailma suuruselt teine toornaftavarude omanik Iraan ignoreeris ÜRO määratud tähtaega uraani rikastamise lõpetamiseks augusti lõpus. Kauplejad kartsid seepärast, et Iraan vähendab talle karistuse määramise korral nafta eksporti, samas on spetsialistid aga teisel arvamusel.

"Iraan ei peata nafta eksporti, sest nad vajavad sissetulekut," kommenteeris olukorda Mitsui Bussan Futures Ltd toorainete peastrateeg Tetsu Emori ning lisas, et toornafta tootmise pool jõuab nõudlusele järele.

Augusti alguses oli nafta hinna kerkimise üks põhjuseid Prudhoe lahe idaosas paikneva USA suurimal naftaväljal asuva torujuhtme korrosiooniprobleemid, mille tõttu naftajuhe hakkas lekkima ja juhe suleti sootuks. Nüüdseks peaksid sellega seotud mured olema lahendatud.

"BP loodab juba sel nädalal hakata taas tootma Prudhoe lahe idaosas 150 000 barrelit naftat päevas," ütles BP esindaja Wendy Silcock. Lahe lääneosas toodetakse praegu 250 000 barrelit naftat päevas.

Toornafta hind on Londoni rahvusvahelisel naftabörsil langenud alla 60 dollari, mis on juba pea neljandiku võrra vähem, kui 14. juunil tehtud hinnarekord.

Riskifondide juhid ja teised suured spekulandid vähendasid USA futuuride kauplemiskomisjoni andmetel oma tõusule panustanud pikaajalisi positsioone eelmisel nädalal tervelt 39% võrra.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. September 2006, 07:58
Otsi:

Ava täpsem otsing