Tubakagigandid said suitsetajailt 200 miljardi dollarilise nõude

Tarvo Vaarmets 27. september 2006, 00:00

Süüdistatavate hulgas on näiteks R.J. Reynolds Tobacco Co ja maailma suurimale sigarikontsernile Altria kuuluv Philip Morris USA, vahendas Bloomberg.

New Yorgi Brooklyni piirkonna kohtuniku Jack B. Weinsteini eilse otsuse kohaselt on tubakafirmad sunnitud end kaitsma light-sigarettide tarbijate esitatud hagi vastu. Hagi võib puudutada kõikide taoliste suitsetajate huve USAs. Weinsteini sõnul võib tekitatud kahju küündida üle 100 miljardi dollari. Tubakafirmad on lubanud otsuse edasi kaevata.

Esitatud kollektiivhagi lükkab edasi Altria plaani eraldada ettevõttest tütarfirma Kraft Foods Inc.

"Igasuguse potentsiaalse restruktureerimise tingimuseks on üldine selgus kohtuprotsessides," ütles Philip Morrise peanõustaja William S. Ohlemeyer. "Ma arvan, et tehtud otsus lükkab vältimatult edasi igasuguse restruktureerimise," lisas ta.

Algatatud kohtuprotsess tähendab tubakatööstusele suurimat potentsiaalset seaduslikku vastutust alates 1999. aasta Washingtoni kohtuasjast, kus USA valitsus nõudis tubakafirmadelt 280 miljardit USA dollarit.

Tubakafirmade aktsiad reageerisid uudisele langusega, kõige valusamalt kukkus Philip Morrise brändi Marlboro Lights omaniku Altria aktsia hind, mis tegi läbi viimase kahe aasta suurima päevasisese kukkumise.

"Krafti eraldamise kohta on kuulda olnud igasuguseid spekulatsioone ja nüüd on tõenäoline, et see juhtub järgmisel, mitte sel aastal," ütles Cambiar Investors LLC fondihaldur Brian Barish, kelle kontrolli all on ka 2,6 miljonit Altria aktsiat.

Citigroupi analüütik Bonnie Herzog avaldas juulis arvamust, et Krafti eemaldamine tubakaäriga seotud juriidilisest riskist ja seejärel USA sigaretiüksuse eraldamine Altria kiiresti kasvavast rahvusvahelisest tubakadivisjonist tõstavad firma aktsia väärtuse 94 dollarile. Kohtuotsusest tingituna langes aktsia aga 77 dollari tasemele.

"Nüüdseks on tuvastatud kogu tubakatööstuse kavandatud ulatusliku mõjuga pettus," sõnas üks suitsetajate peamisi advokaate Michael Hausfeld.

Kohtunik Weinstein ütles, et hagejad võivad nõuda kahjutasu maksmist kõikidele USA elanikele, kes on alates nn lahjade sigarettide turule toomisest 1970ndate alguses neid suitsetanud. Weinstein lükkas tagasi ettevõtete väited, et erinevaid suitsetajaid ei saa ühes kohtuasjas käsitleda.

"Igalt suitsetajalt tõendi nõudmise tõttu võivad miljonitele inimestele kahju teinud ja miljardite dollarite suurusi kaotusi põhjustanud süüdistatavad pääseda ilma igasuguse vastutuseta," ütles kohtunik Weinstein oma otsuses.

Suitsetajad väidavad, et kümnest üheksa inimest eelistas tervise huvides nn lahjasid sigarette kõrgema tõrvasisaldusega sigarettidele. Light-sigaretid aga ei ole suitsetajate sõnul tegelikkuses ohutumad. Sama väitsid ka kaks aastat tagasi Schwabi kohtuasja hagejad, kelle arvates tubakafirmad eksitavad tarbijaid.

Light-sigarettide osa suitsuturul on kõige värskemate ehk 2002. aasta andmete järgi tervelt 85%.

Käimasolev protsess on suunatud pigem majanduslike kahjude korvamisele kui sigarettide põhjustatud surma või haiguste eest hüvitise nõudmisele.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing