Savisaare ja Reiljani lepe käriseb õmblustest

27. september 2006, 07:25

Rahvaliit ei ole rahul, et Keskerakonnaga
sõlmitud koostöölepe ei taganud nende presidendikandidaadile Arnold Rüütlile
vajalikku häälteenamust valimiskogus, ning kavatseb algatada lepingu muutmise,
kirjutab Postimees.

«Üks partner vedas alt,» põrutas Rahvaliidu juht Villu Reiljan laupäeval Estonias pärast valimistulemuste selgumist TV 3 uudistele, «küll see varsti selgub, kes täpselt.»

Arnold Rüütli läbikukutamises ei süüdista rahvaliitlased küll otseselt Keskerakonda, kuid antakse mõista, et teatud kahtlused koostööpartneriga sõlmitud kokkulepete paikapidavuses on olemas.

«Keskerakonna ja Rahvaliidu ühise prognoosi põhjal oleks Rüütel pidanud saama valimiskogus umbes 15 häält rohkem,» märkis Rahvaliidu teabejuht Agu Uudelepp, «tõenäoliselt oli häälte ärakukkumisi nende hulgas, kes olid varem kinnitanud toetust Rüütlile.»

Kas altvedajateks võisid olla keskerakondlased, jätab Uudelepp hääletamise anonüümsusele viidates oletamata. Küll aga tähendab presidendivalimiste tulemus tema sõnul seda, et tuleb kaaluda vajadust täpsustada augustis Keskerakonnaga sõlmitud koostöölepet, mis on tuntuks saanud KeRa leppe nime all.

«Leppe garandiks oli ju meie ühine presidendikandidaat ja garanti enam ei ole,» nentis Uudelepp.

Tema sõnul kavatseb Rahvaliidu juhatus koguneda veel sel nädalal, et analüüsida presidendivalimiste tulemust ja selle võimalikke mõjusid koostööleppele. «Leppega sätestatud eesmärgid on pikaajalisemad. Aga kui ilmneb, et plaanitud teele on hulk miine ilmunud, siis pole kaval otse minna, vaid peab miinid kõrvaldama või ringiga minema,» ütles ta.

Keskerakond leiab, et Rahvaliiduga sõlmitud lepe kehtib presidendivalimiste tulemustest hoolimata ja puudub vajadus teha muudatusi.

«Eks igasuguste poliitiliste lepete sõlmimisel tuleb arvestada, et poliitiline olukord võib muutuda,» märkis Keskerakonna peasekretär Kadri Must.

Musta hinnangul ei oleks lepingus saanud kuidagi kajastada võimalust, et Rüütlit presidendiks tagasi ei valita. «Ma usun, et Arnold Rüütel on jätkuvalt lepingu garant. Meie koostööleppes on palju kokkulangevusi tema valimisplatvormiga,» ütles ta.

Sotsiaaldemokraat Eiki Nestori sõnul oli erakondadele juba KeRa leppe sõlmimisel selge, et selle eesmärgiks on võimule pääseda.

Nüüd aga tunneb Rahvaliit ennast surve all olevat, kuna Rüütli näol kaotas erakond olulise võimupositsiooni ja juhtfiguuri.

«Keskerakonna puhul olen ma kogu aeg arvanud, et nad täidavad seda lepet parajasti niikaua, kui neile vaja. Kui enam pole vaja, siis nad viskavad selle minema,» ütles Nestor.

Nestori sõnul oleks poliitloogika järgi kohasem, et Keskerakond ja Rahvaliit võtaksid enne valimisi suuna ühinemisele, kuna nende valijaskonnad on sarnase maailmavaatega ja oleks mõttekas need hääled kokku koondada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. September 2006, 07:24
Otsi:

Ava täpsem otsing