Mariliis Pinn • 27. september 2006 kell 13:40

Börsiülevaade: HK Ruokatalo ärkas unest

Juba kuu aega Rakvere Lihakombinaadi ainuomanik olnud HK Ruokatalo otsustas täna edastada taotluse aktsiate noteerimise lõpetamiseks Tallinna börsil.

21. juunil tegi kohaliku lihakombinaadi suuromanik HK Ruokatalo väikeaktsionäridele nende aktsiate ülevõtmispakkumise hinnaga 2,90 eurot (45,40 krooni) aktsia kohta.

Kokku läks enam kui kolmesaja väikeaktsionäri käes olnud 4,26 protsendise aktsiapaki kättesaamine Soome lihatootjale maksma veidi üle 72 miljoni krooni.

Kummaline on kogu asja juures see, et HK Ruokatalo sai Rakvere täielikuks omanikuks juba möödunud kuu lõpus ehk sisuliselt on juba kuu aega olnud noteeritud ainult ühele aktsionärile kuuluv firma.

Samas on aga vähemalt üks asi, mille poolest on olnud kuu aega börsil vegeteerimist aktsiale kasulik. Nimelt saab väärtpaberil laupäeval Tallinna börsil noteerimisest täis kümme aastat.

Selle aja jooksul on aktsia liikunud nii 2 kroonil (1999. aasta algus), kui ka 48,5 kroonil (möödunud aasta kevadel).

Praktiliselt terve 2000. aasta seisis aktsia 4,70 krooni peal, mis oli ühtlasi HK Ruokatalo esimese väljaostupakkumise hinnaks, mis aga õnneks läbi kukkus.

Isiklikult arvan, et ka käesolev pakkumine oli Rakvere kiiret kasvu arvestades küllalt lahja.

Baltikum on HK Ruokatalo jaoks väga oluline turg. 2006. aasta esimese poole käibest ning intresside ja maksude eelsest kasumist (EBIT) andis regioon vastavalt 22% ja 53%. Sealjuures oli Rakvere Lihakombinaadi poolaastakasum HK Ruokatalo kasuminumbrist isegi suurem.

Samas on meeldiv tõdeda, et börsil noteerimise saldo on muutunud viimasel ajal ikkagi positiivsemaks. Pärast Hansapanga lahkumist on börsiread täienenud Tallinki, Starmani ja Eesti Ehitusega.

Neist viimane on rõõmustanud investoreid kõige enam. Rahuloluks pakkus põhjust kindlasti ka tänane päev, mis katsus päeva sees ära oma ajaloo kõrgeima hinnataseme (8,15 eurot = 127,52 krooni).

Päeva sulgemishinnaks jäi sarnaselt eilsega 8 eurot (125,17 krooni).

Ülejäänud aktsiate osas oli kauplemine passiivselt igavapoolne.

Raivo Sormunen,

Äripäeva börsitoimetus

Hetkel kuum