Eesti võimud arestisid tanker Probo Koala

Mariliis Pinn 28. september 2006, 00:00

Greenpeace'i väitel põhjustas Probo Koala enam kui kuu aega tagasi Elevandiluuranniku endises pealinnas Abidjanis mürgiste jäätmetega haiguslaine, mille tagajärjel hukkus seitse ja haigestus 44 000 inimest. Elevandiluurannikul kahtlustatakse, et Probo Koala on rikkunud Baseli konventsiooni ohtlike jäätmete ja nende kõrvaldamise kohta.

Probo Koalal oli võimalik mürgilastist vabaneda sel suvel Amsterdamis, kuid tanker katkestas kasutatud õli pumpamise ja see pumbati tagasi laeva. Kapteni sõnul oleks lasti väljapumpamine läinud liiga kalliks.

Tanker läks seepeale esimest korda Paldiski sadamasse. Hollandi ametivõimude palve peale kontrollisid eestlased, et sama kasutatud õli on endiselt tankeril.

Probo Koala lastis Paldiskis peale bensiini, mis viidi Nigeeriasse. Augusti alguses jätkas laev teekonda Abidjani, kus äsja asutatud ettevõte nimega Tommy võttis vastu kemikaale. Seepeale tuli tanker Euroopasse tagasi.

Eile õhtul arestis politsei Paldiskis asuva tankeri Probo Koala keskkonnaministeeriumi algatusel, kes leidis tankerilt mürgiseid aineid. "Eesti ametkonnad on tegelenud selle küsimusega aktiivselt. Prokuratuur alustab kriminaalmenetlust ning laev plaanitakse arestida," täpsustas siseminister Kalle Laanet.

Keskkonnaminister Villu Reiljan sõitis eile Paldiskisse, et veenduda, kas justiitsministeerium on Probo Koala kinni pidanud. "Sain palve kolleegilt Elevandiluuranniku Vabariigist pidada uurimiseks kinni laev Probo Koala," ütles Reiljan. "Soovin ise veenduda, et laev ei saa sadamast lahkuda."

Euroopa Komisjonist keskkonnaministeeriumile edastatud andmetel on Paldiski sadamas seisva aluse Probo Koala kütusetankide pesuveest võetud proovides tuvastatud suure tõenäosusega samu aineid, mis põhjustasid mürgistuse Elevandiluurannikul.

Paldiskis asuva tankeri Probo Koala operaatori Prime Marine Managementi esindaja sõnul pole nad kedagi tapnud.

Praegu opereerib laevaga hoopis teine ettevõte nimega Trafigura, mille kodulehelt võib lugeda, et Probo Koala saatis pilsivee proovid sõltumatusse laborisse Hollandis Rotterdamis, mille testid näitavad, et see ei olnud mürgine. Ametlike analüüside tulemusi ei ole veel avaldatud.

Trafigura esindaja Jo Joshi kinnitas eile, et Paldiskis laevalt leitud jäätmed ei ole samad mis Abidjanis. "Trafigura on neid jäätmeid juba analüüsinud ja need ei ole mürgised," ütles ta.

Trafigura on algatanud sõltumatu rahvusvahelise uurimise juhtumi selgitamiseks.

Probo Koala kuulub Celtic Legend Shippingule. Laeva opereerival Trafigural on üle maailma 55 kontorit, ettevõtte mullune käive oli 340 miljardit krooni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:17
    Otsi:

    Ava täpsem otsing