Paar päeva saab kanget napsi odavamalt

Anne Oja 28. september 2006, 00:00

Maksu- ja tolliameti kinnitusel peab 1. oktoobriks müügist kõrvaldama kõik maksumärkideta kange alkoholi pudelis. See tähendab, et sellist konjakit, viskit, džinni või likööri on keelatud jätta isegi kaupluse tagaruumi või lattu.

Tallinnas Paldiski maanteel asuva Regalia kaupluse juhataja Natalja Sussareva ütles, et mitmed kallid maksumärgita napsud, nagu näiteks konjakid ja viskid, on neil praegu 50% odavamad. Laeni kõrguvatelt riiulitelt torkavad kollasele paberile trükitud soodushinnad kohe silma.

Sussareva rääkis, et enamik alkoholitootjaid ja maaletoojaid nõustus müügivõrku toppama jäänud pudelid välja vahetama, kuid nad andsid selleks vaid kaks nädalat. Tagasi võeti ainult seda alkoholi, mille kauplused olid soetanud viimase poole aasta või aasta jooksul.

Selleks, et 3000 eri margiga Regalia saaks oma kange alkoholi õigeks ajaks vahetatud, töötas kogu personal õhtuti kuni kella 11ni. Praeguseks on Regalia müünud või tootjatele-maaletoojatele tagasi saatnud ligikaudu 90% maksumärkideta kangest alkoholist. Sellegipoolest tuleb ilmselt mitmeid marke mahus üks kuni 25 pudelit müügist kõrvaldada.

"Peame need nüüd ise ära jooma," viskas Sussareva nalja. "Paneme mõned pudelid oma kollektsiooni," kommenteeris Regalia omanik Samvel Hovhannisjan.

Kolme kuud pidas Hovhannisjan liiga lühikeseks ajaks, et kallima hinnaklassi napse maha müüa. "Meil ostetakse mõnda pudelit üks-kaks aastas. Kui pudel maksab 15 000, 12 000, 7000 või 5000 krooni ja oleksime selle pannud müüki 50% allahindlusega, poleks ikka ära ostetud," ütles mees.

Septembri viimasel päeval lõppevat maksumärkidele üleminekut pidas Hovhannisjan kõige raskemaks katsumuseks, mis tema seitse aastat alkoholi müünud firmal on tulnud üle elada. Olulist majanduslikku kahju ettevõte seetõttu siiski ei kanna, lootis ta.

Suurimateks kaotajateks osutuvad ilmselt väikepoodnikud, kes ärkasid alles augustis või lootsid, et maksumärkidele ülemineku tähtaega pikendatakse. Lasnamäe ja Ida-Virumaa kaupmeestele on segadust tekitanud see, et Venemaa vahetab praegu oma maksumärke uute vastu ning president Putin lubas vana märgiga tooteid müüa aasta lõpuni.

"Oleme teinud allahindlusi, et abistada jääkide müüki, kuid on ilmselge, et iga üksiku pudeli suhtes me vastu tulla pole saanud. Pahuraid kliente on ja kahtlustan, et nende osakaal kasvab," kirjeldas olukorda Liviko juht Janek Kalvi. "Ma ei taha kedagi süüdistada, aga teatav ignorantsus on väikekaupmeeste seas olemas."

Liviko müügidirektor Ragnar Kits tunnistas, et ka Liviko teeb oma firmakaupluses kuni 30protsendilist allahindlust, et maksumärgita alkoholist lahti saada. Põhjuseks on, et rahalises mõttes ei tasu kaubavahetus end ära. "Alkoholi ostjatele on nädalalõpp ilmselt rõõmus," märkis Kits.

Maksu- ja tolliameti kinnitusel on riskianalüüsiga juba välja sõelutud esimesed kontrolliobjektid.

Logistikafirma Via 3L klienditeenindusosakonna juhataja Liina Kikas ütles üleeile, et nende ladu saab maksumärkideta alkoholist tühjaks juba reedeks.

"Lisatööd oli palju," rääkis Kikas juuni lõpus alanud alkoholivahetuse kohta. Lisatööpäevad tehti eelmisel nädalavahetusel. Sel nädalal Via 3L enam tagastusi vastu ei võtnud.

Kikase sõnul maksid enamikul juhtudel lisatöö kinni alkoholitootjad ja maaletoojad. See lepiti kokku juba juulis-augustis.

"Tundub, et ilmselt tõusevad varsti alkoholihinnad," kommenteeris Kikas maksumärkide kasutuselevõtu mõju.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:17
    Otsi:

    Ava täpsem otsing