Valitsus kiitis heaks ettevõtte kiire asutamise korra eelnõu

28. september 2006, 11:10

Valitsus otsustas täna heaks kiita ja Riigikogule esitada äriseadustiku ja teiste seaduste muudatused, mille kohaselt on Eestis alates 1. jaanuarist 2007 võimalik ettevõtte asutamine kiirmenetluse korras.

Äriregistri tavamenetluse maksimumtähtaega lühendatakse eelnõus praeguselt 15 kalendripäevalt 5 tööpäevale, teatas valitsuse pressiteenistus. Kiirmenetluse puhul vaadatakse kandeavaldus läbi hiljemalt järgmisel tööpäeval arvates avalduse saabumisest. Registrit pidavate kohtute ning Registrite ja Infosüsteemide Keskuse töökorralduses ja ressursijaotuses lähtutakse eesmärgina 2-tunnisest menetluskiirusest. Eelnõu kohaselt kaasajastatakse ka ettevõtjate tegevusalade regulatsiooni.

Esialgu on kiirmenetlust võimalik kohaldada osaühingu, füüsilisest isikust ettevõtja, täis- ja usaldusühingu esmakannetele ning füüsilisest isikust ettevõtjate ja äriühingute (sh ka aktsiaseltside ja tulundusühistute) muutmiskannetele. Kiirmenetluse puhul saab vajalikud andmed registrit pidavale kohtule esitada interneti teel, ilma notari vahenduseta. Osaühingu notariaalselt tõestatud asutamislepingut ja selle lisana kinnitatud põhikirja asendab kiirmenetluses tüüppõhikiri.

Kiirmenetluses on vähendatud kontrollitavate andmete ja dokumentide hulka ning nii kiir- kui tavamenetluses on kaotatud litsentsikontroll. Muudatustega väheneb bürokraatlik töömaht ning ettevõtete halduskoormus. Ka paraneb majandusstatistika kvaliteet.

Äriregistri menetluse kiirendamine eeldab eeskätt infotehnoloogilisi arendustöid. Neid rahastatakse 2006. aastaks planeeritud registrite ja infosüsteemide keskuse (RIK) omavahenditest. Kohtulike registrite infosüsteemide 2006. a arendustest on elektrooniliste kandeavalduste arendustöödeks planeeritud kuni 1,1 mln krooni. See hõlmab nii käesolevast eelnõust tulenevat, digitaalsete notariaaldokumentide esitamine kohturegistritele (e-notarit) kui ka olemasolevat e-avalduste esitamise täiustamist.

Ka on vahendid äriregistrite arenduseks planeeritud täna Riigikogule esitatud 2007. aasta riigieelarve seaduse eelnõus.

Käesoleva eelnõuga seotud muudatused äriregistri kande eest võetavatesse lõivudesse on kavas kehtestada rahandusministeeriumis väljatöötatud riigilõivuseaduse uue redaktsiooniga, mille planeeritud jõustumisajaks on 1. jaanuar 2007. a.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. September 2006, 11:10
Otsi:

Ava täpsem otsing