Kikilips ei tee igaühest meest

Joonatan Allandi 29. september 2006, 00:00

Tahtsin hiljuti teha kiirnuudleid, aga midagi oli pliidiga mäda. See särises täiesti ebamusikaalses taktis ning pidasin paremaks pliit vooluvõrgust eemaldada. Nälg röövis minult keskendumisvõime ning probleemi pikemalt süüvimata kutsusin koju mehaaniku.

Pliidil oli tegelikult mingi eriti elementaarne probleem, mida isegi nahavähis solaariumitibi oleks suutnud lahendada. Ent peale kuldsete käte oli mehaanikul väga osav suuvärk. 15 minuti jooksul, mil ta mu pliiti putitas, oli ta avaldanud mulle enda seisukohti nii Pronkssõduri, mormoonide kui Tai riigipöörde suhtes. Ma ei hakanud tema hariduse alustalade kohta pärima, aga ma ei imestaks kui vennal oleks olnud ette näidata cum laude ajaloos või midagi sinnakanti.

Ometigi pole teda näha ajakirjanduses sõna võtmas. Aga kui tema teadmised on tõesti nii pinnapealsed, nagu ta väidab, ei tohiks paljud üldse suud avada. See mehaanik teab asjadest rohkem kui nii mõnigi arvamusliider.

Protestiaktsioone korraldavatel noortel oleks minu kangelasmehaanikust palju õppida. Riigieksamite statistika näitab, et projektijuhtide võsukesed ei tee vahet jagamisel ja korrutamisel, rääkimata Eesti ajaloosündmuste kronoloogilisest järjestamisest.

Ja vähesed, kes skoorivad eksamitel kõvasti üle keskmise, on selle saavutanud üksnes primitiivsetel eesmärkidel: ülikooli sissesaamiseks, vahendeid valimata. Spikerdatud teadmistest Nõukogude okupatsiooni kohta ei piisa, et trikolooriga Tõnismäel keksida.

Mässamine noores eas on vägagi tervitatav nähtus, loomulikult. Need, kes on noorena suud kinni hoidnud ning avastavad alles hiljem endas rebelli, on naeruväärsed. Kujutage ette pensionäri, kes vanadekodus hooldearsti valehammastega loobib...

Tõsiseltvõetavuse skaalal tõusmiseks on vajalik SÜVENEMINE. Lugege, mida on kirjutanud Montesquieu, Kafka, Lévy, Trotski ning tehke enda järeldused. Niisama vaimukate poliitiliste avaldustega T-särkide või külmkapimagnetite kogumine on jama. Ei pea igal tänavanurgal enda pinnapealseid mõtteid demonstreerima, et olla aktivist, või neoonrohelist harja püsti geelitama, et olla mässaja.

Järgmine kord, kui teie WC-pott umbe läheb, ärge muretsege - kutsuge professionaal ning peatselt lippab ideaalselt nii vesi teie potis kui ka mõtted teie peas.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:17
    Otsi:

    Ava täpsem otsing