Pooltel inimestel on probleeme piima tarbimisega

Adik Levin 29. september 2006, 00:00

Loodus ei ole ette näinud, et inimesed kasutavad oma toidulaual teiste loomariigi imetajate piima. Suuremal osal loomariigi imetajatest pärast rinnaga toitmist ehk imetamist katkeb soolestikus laktaasi eraldumine. See soodustab väärtuslike aminohapete ja energia kokkuhoidmist.

Kui organism ei kasuta oma toiduks piima, siis katkeb ka laktoosi vajadus. Inimesel kaasasündinud laktaasi puudulikust esineb väga harva. Lehmapiima seedimatus on seotud sellega, et pärast rinnapiimaga toitmise perioodi geneetiliselt reguleeritav piimasuhkru lahustamine pidurdub või minimiseerub maksimaalselt. See aga soodustab laktoosi ehk piimasuhkru seedimatuse seedetrakti ülemistes osades.

Alles jämesooles bakterite mõju all laguneb piimasuhkur osaliselt, ülejäänud osa aga omab kõrget osmaatilist aktiivsust ning seetõttu seob endaga vee ja kutsub esile kõhulahtisuse.

Meie fermentsüsteemid seedetraktis muudavad või viivad üle lahustuva kaseinogeeni lahustamatuks kaseiiniks, mis omakorda ladestub veresoontes, liigestes jne, kutsudes esile südame - ja vereringe, allergilisi haiguseid, artriite.

Eriti raskesti seeditav on piima joomine üheaegselt teiste toitude kasutamisega, näiteks leivaga. Inimeste aitamiseks oleme OÜ Role hakanud testima inimesi, et välja töötada individuaalne toitumise programm. Esmased andmed näitavad, et vähemalt pooltel inimestel on probleeme piima ja piimatoodete tarbimisega.

Meie kaugtulemused juba praegu näitavad, et suurel hulgal inimestel sellest grupist piimatoodete minimiseerimisega oma menüüs võimaldas tunduvalt parandada nii tervise kui ka elu kvaliteeti.

Loomulikult selle kontseptsiooni vastaspool ütleb tihti: aga luude hõrenemine? Võibolla osaliselt luudehõrenemise vastu aitavad tõesti piima ja piimatoodete kasutamine oma toidulaual. Kuid miks siis inimesed, kes küllaga kasutavad piimatooteid, omavad tihti rasket osteoporoosi? Piimatoodete kõrval on ka teisi tooteid, milles on küllaldaselt kaltsiumi.

Toodud seisukohad loomulikult ei ole kooskõlas üldtuntud tõdedega. Elame demokraatlikus riigis, kus igaühel on õigus avaldada oma arvamust. Tähtis on, et domineerima peavad mitte ainult piimatooteid propageerivad seisukohad, vaid ka vastaspoole arvamus. Inimesel peab olema valikuvõimalus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:17
    Otsi:

    Ava täpsem otsing