Arstide liit: ravimifirmade kulul koolitamine on normaalne

29. september 2006, 14:28

Arstide liit on seisukohal, et täna on
koolituskulud tööandja poolt alarahastatud, koolitus on aga hädavajalik – see on
osa patsientide turvalisusest, väidab liidu eestseisuse liige Indrek Oro.

"Arstide liidu juhatuse liikmena ei saa ma nõustuda Äripäeva toimetusega, kes peab arstile suunatud koolituskulu meeleheaks ja sponsoreeritud konverentsil osalemist enesemüümiseks," rõhutab Oro oma arvamusartiklis, mis ilmub esmaspäevases Äripäevas.

"Kas ravimimüügist laekunud rahast 1,5 % paigutamine meditsiinitöötajate koolitusse on investeering patsientide turvalisusesse või kahandab see tervishoiusüsteemi usaldusväärsust, on ilmselt hinnangu küsimus. Kui seada eesmärgiks ravimitootjate toetusest sõltumatu koolitus, siis tuleks seesama "meelehea" kalkuleerida meditsiiniteenuse hinna sisse. Võib ette kujutada, missugust mõju omaks taoline lähenemine arstiabi kättesaadavusele."

Siiski tunnistab Oro, et kujunenud olukord on teatud valikute tulemus. "Elu seab meie ette valikud, millega hakkamasaamine sunnib revideerima meie varasemaid arusaamasid ja mõnikord ka tõekspidamisi. Hippokratese vanne ei anna lihtsaid juhiseid majandusotsusteks,” kirjutab dr Oro.

Tohtrite esindaja sõnul maksavad haiglad vaid kümnendiku koolituseks, näiteks konverentsil osalemiseks vajalikust summast, seega sponsorite abi on igati teretulnud. Et arstide usaldusväärsus sellest ei kannataks, on rahvusvahelised arstide ja ravimitootjate organisatsioonid sõlminud ühisdeklaratsiooni, mis sätestab head tavad poolte suhetes. "Arstide ja ravimitootjate koostöö on vajalik patsiendikaitse ning ravi tõhususe seisukohast igas ravimite arendamise ja kasutamise staadiumis. Mõlema poole sõltumatuse ja usaldusväärsuse eelduseks on omavaheliste suhete täielik läbipaistvus,” märgib Oro oma artiklis.

Oro meelest on Eestis arstide ja ravimitootjate suhted piisavalt läbipaistvad - kõik Eestis tegutsevad ravimifirmad avalikustavad ravimiametile oma müügiedenduskulude selle osa, mis on suunatud meditsiinitöötajatele.

Ravimitootjad võivad Oro sõnul korraldada või toetada arstidele üritusi, kuid need peavad olema hariva sisuga ning põhinema selgelt teaduslikel ja meditsiinilistel andmetel; külalislahkus ürituste ajal on aktsepteeritav, kuid see peab olema mõõdukas ning piiratud ürituse eesmärkidega; ravimitootja võib maksta tasu loengute, ruumide ja õppematerjalide eest, mis on koosoleku korraldamiseks vajalikud. Tasuda võib ka osavõtja reisi- ja majutuskulude eest, kuid mitte teda saatvate isikute eest.

.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. September 2006, 14:28
Otsi:

Ava täpsem otsing