Ahtme tehase tasuta korterid osutusid blufiks

ÄP 02. oktoober 2006, 00:00

Otsustamiseks on töötajatel aega jäänud kuni järgmise neljapäevani. Töötajate sõnul hoiatati neid, et kui nad keelduvad korterit välja ostmast, siis peavad nad selle hiljemalt kuu aja jooksul vabastama, kirjutas Põhjarannik.

"Meid lihtsalt peteti," on tehase töötajad pahased. "Leping eluruumide 15aastaseks üürimiseks koos nende hilisema üleminekuga tehase töötaja omandusse osutus lihtsalt paberiks, millel pole mingit juriidilist kandepinda. Muutume terves Eestis palju kõmu tekitanud eliitmaja elanikest kodututeks - meid visatakse lihtsalt tänavale. Aga millist reklaami tehti võtmeid üle andes!"

2004. aasta augustis sai Kohtla-Järve nii Eestis kui ka Venemaal tuntuks linnana, kus ettevõte UVZ & AVR viib ellu oma sotsiaalprogrammi, mis näeb ette töötajate ametialase koolitamise, spordi- ja kultuuriürituste korraldamise, vaba aja veetmise organiseerimise ning laagrid tehase töötajate lastele.

Esimene maja oli 20 korteriga ja rahvas hakkas seda Päikeseks kutsuma. Seda mitte ainult fassaadi kollase värvi pärast, vaid ka selle tõttu, et see sisendas tehase töötajatele lootust, et tulevik on päikeseline. Ettevõtte elamuprogramm lubas veel mitut maja.

"Seostasime oma tulevikku selle ettevõttega, töötasime talle kasumit tuues, nõudmata palgatõusu ning arvestades sellega, et meile anti korterid," rääkisid tehase töötajad. "Nüüd aga peame oma 6000 krooni suuruse palgaga võtma endale kohustuse tasuda peaaegu miljon krooni maksva korteri eest."

UVZ & AVRi nõukogu liige Margus Tilga ütles, et tehas külmutab oma elamuprogrammi, mille raames anti tehase töötajatele tasuta kasutamiseks korterid Salu tänav 11 asuvas majas koos õigusega need pärast 15aastast ettevõttes töötamist omandiks vormistada.

"Põhjuseks on see, et mingeid maksusoodustusi, mis võimaldaksid oma töötajaid eluruumidega kindlustada, pole vastu võetud: elamuprobleemide lahendamist peetakse endiselt erisoodustuseks ning 80% maksust, mis tuleb eluruumide maksumusele lisada, ei võimalda meil seda programmi ellu viia, nagu me seda algul kavandasime," selgitas Tilga.

"Tehas teeb töötajatele ettepaneku nende korterite omanikuks saada ja pakub rahastamiseks oma abi," lisas Tilga.

Tehase töötajad ütlevad, et kavatsevad võidelda. Kuni kohtusse pöördumiseni välja. Nad saatsid kirja Uralvagonzavodi peadirektorile Nikolai Malõhhile. Ahtme vagunikoostetehas on Eesti transpordi-investeerimiskompanii AVR Transservice ja Venemaa suurima masinaehituskontserni OÜ Uralvagonzavod rahvusvaheline projekt. Venemaa partnerite osa vagunikoostetehases on 51%.

"Lepingus on kirjas, et see dokument jääb jõusse isegi siis, kui tehas pankrotti läheb, nii et me võitleme. Niisama lihtsalt alla anda ei tohi," kavatsevad tehase töötajad oma õigusi kaitsta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:18
    Otsi:

    Ava täpsem otsing