Sidevõimalusi tuleks uurida juba enne maapiirkonda majakrundi ostmist

Raigo Rommot 02. oktoober 2006, 00:00

Kui müüja ise mingeid telekommunikatsiooniteenuseid ei kasutanud ega sidevõimaluste kohta midagi öelda ei oska, siis on kindlasti mõistlik uurida mõne selles piirkonnas tegutseva telekommunikatsioonioperaatori käest, millised on võimalused selles paigas teenuseid kasutada.

Nii saab ka vastuse, kas krundi- või majaomanikul tuleb telekommunikatsiooniteenuste kasutamise võimaluste loomiseks ise midagi investeerida, näiteks rajada kliendi liiniosa või püstitada mast parema raadiointerneti levi saamiseks.

Kui müüjaks on kinnisvaraarendaja, peaksid temal need vastused kindlasti juba valmis olema.

Tänapäeval on levinud ja ostjale kõige mugavam lahendus, et ostuhinnas sisaldub liitumine vee-, kanalisatsiooni-, gaasi-, elektri- ja sidevõrkudega ning muude kommunikatsioonidega.

Samas tasuks kinnisvaraarendajalt nõuda, et täpne loetelu ning võimalusel ka liitumispunkti asukoht (näiteks krundi piiril) saaks lisatud notariaalsesse ostu-müügilepingusse. See aitab ära hoida hilisemaid vääritimõistmisi, mis ostja jaoks võivad lõppeda nii, et tal tuleb elektri-, side- või muude ühenduste loomiseks lisaraha investeerida.

Kui kliendil on valida, kas kasutada kaabelvõrgu kaudu toimivat telekommunikatsioonilahendust või raadiovõrku, tuleks kindlasti eelistada esimest. Kaabelvõrgu kaudu toimivad tehnoloogiad on siiski pidevalt mitu sammu ees raadiotehnoloogiatest ning tänu sellele saab klient kasutada kiiremaid ühendusi ja rohkem teenuseid.

Näiteks ADSL-võrgu kaudu toimiv Kodulahendus pakub peale telefoniühenduse ka ülikiiret internetti kuni 12 Mbit/s ning digitelevisiooni, lähemas tulevikus ka digitaalset kaugvideolaenutust (Video on Demand) ning saadete salvestamise ja teleri vahendusel suhtlemise võimalust.

Laiem teenustevalik ning paremad ühenduskiirused on ka põhjus, miks uutesse elamupiirkondadesse rajatakse tavaliselt kaabelvõrk, põhinegu see valguskaablitel, vaskpaaridel või koksiaalkaablitel.

Kui kolida elama metsatallu, kus läheduses kaablivõrku ei ole, siis võib kaabelühenduse väljaehitamine osutuda keerukaks ning ebaotstarbekalt kalliks. Siis on mõttekas telekommunikatsioonifirmadest uurida, kas maja jääb mõne raadiolahenduse levialasse.

Raadiointerneti võimalused on Eestis tublisti paranemas, kuna viimasel ajal on läbi viidud "Külatee 3" riigihanked, mille eesmärgiks on katta 90% maakondade territooriumist interneti püsiühendustega. Selle tulemusel ehitab Elion näiteks Harjumaale ja Läänemaale septembriks ning Raplamaale ja Lääne-Virumaale oktoobriks WiMax-võrgu, mis võimaldab senistest traadita interneti tehnoloogiatest laiemat levi ning suuremaid kiiruseid.

Kokkuvõtlikult võib öelda, et sidevõimalusi on mõtet uurida juba enne krundi- või majaostu või planeerida lahendus koos teiste kommunikatsioonidega, et vältida hilisemaid ootamatuid lisainvesteeringuid või topelttööd trasside rajamisel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:21
    Otsi:

    Ava täpsem otsing