Tehasehooned tuleb Eestis ise rajada

Enn Tosso 02. oktoober 2006, 00:00

Lao- ja tootmisettevõtted on asukoha muutmise või laienemisvajaduse tekkimisel valiku ees, kas osta või üürida.

Valikut dikteerib eelkõige pakkumispool. BRC Kinnisvara analüütiku Olavi Nootre hinnangul müügiks pakutavaid ajakohaseid tootmis- või laopindu sama hästi kui pole.

Üüripakkumiste hulk on aasta jooksu küll kasvanud, kuid ikkagi on arendajate uste taga huviliste järjekorrad. Laenumakse ja üürimakse vahe on nüüdisaegsetel pindadel suhteliselt väike, olenedes samas konkreetse ettevõtte usaldusväärsusest finantseerija silmis.

"Alustaval ettevõttel on mõttekam üüripinnal tegutseda," soovitab ta.

Lisaks kuiste kulude võrdlemisele pööratakse tähelepanu ka võimalike laienemisvõimaluste olemasolule. Samuti peaks pinna funktsionaalsus vastama võimalikult täpselt ettevõtte vajadustele. Tegevuse spetsiifikast tulenevatest erinõudmistest tingitult leitakse rahuldav lahendus tihti vaid ise ehitades. Iseehitamise miinuseks on suur ajakulu.

Nootre sõnutsi müüakse enda tarbeks rajatud kompleksid sageli investoritele. "Tagasirendi skeemi kasutades saadakse kapitali tootmise moderniseerimiseks või laiendamiseks, mille vajaduse on tekitanud kallinev tööjõud ja suurenev nõudlus," sõnab ta.

Tänases turusituatsioonis on vabade vahendite olemasolul otstarbekam sobiv pind osta. Perspektiivis on tootmis- ja laopindade müügihindade tõusuks veel ruumi.

Uus Maa Kinnisvara Äripindade osakonna juhataja Tanel Olek soovitab laenuga lao- või tootmispinna ehitamist, kui ettevõte on stabiilselt ja edukalt tegutsenud vähemalt viis aastat ning on olemas korralik visioon tulevikust. Ettevõte peab teadma täpselt, mida toovad järgmised kümme aastat. "Esimene ja elementaarseim on tasuvuse arvutamine, mis annab ka aimu, mis perioodi jooksul tasub investeering ennast ära," sõnab Olek.

Väga hea lähtepunkt kaalumaks, kas osta või üürida, on kõrvutada üüri tingimused laenumakse tingimustega. Oleki sõnul peab soetamise puhul arvestama, et keskmiselt tuleb hoone ühe ruutmeetri hinnaks ca 10 000 krooni. Sellise hinna moodustavad ehitushind alates 6000 kr/m2, projekt, liitumistasud ja ehitusvalmis maa hind alates 350 kr/m2.

Estonian Celli tegevjuhi Margus Kohava hinnangul peab ettevõte lähema viie aasta jooksul tõsiselt panustama efektiivsuse tõstmisse. "Kuluartiklid on Estonian Celli jaoks praeguseks tõusnud sellisele tasemele, et kui need trendid olnuks teada juba 2003. aastal, siis vaevalt oleks langetatud otsust Eestisse selline tehas rajada," möönis Kohava.

Nii tootmine kui ka laomajandamine on kiiresti muutuvad maastaabid. Vaja ju vahel laieneda ja ka kokku tõmmata. Ostetud pinnal on aga ilmselt välisseinad piirajaks ja see ei ole võimalik.

Seega oleks otstarbekas üürida, kus mingi aja jooksul saab suurema katuse all manööverdada. Samas on tootmise kolimine aja- ja rahamahukas ettevõtmine. Ühest lähenemist ei saa ka siin olla. Nii et iga spetsiifiline tootmisettevõte on unikaalne ja tema ambitsioonikust peaks tunnetama.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:18
    Otsi:

    Ava täpsem otsing