Farmaatsiatehas vormistas tõusu ära

Romet Kreek 03. oktoober 2006, 00:00

Sellised tõusud, nagu esmaspäevane Tallinna Farmaatsiatehase aktsia hinna päevane liikumine, pole tavapärased ei Eestis ega ka mujal maailmas. Laiemas maailmas juhtub seda küll sagedamini, sest sealsetel börsidel on rohkem kui paarikümne ettevõtte aktsiad.

Tegelikult oli eilse 84,21 protsendise hinnahüppe põhjus reedeses päevas, mil Farmaatsiatehase suuromanik Grindeks tegi aktsionäridele 80kroonise pakkumise aktsia kohta. Reedel maksis aktsia 41,62 krooni. Siis jäi aktsial tõus olemata, kuna kauplemine peatati ja taastati alles eile hommikul. Ühe päevaga tegi Tallinna Farmaatsiatehase aktsia täielikult tasa kogu aastase kukkumise.

Farmaatsiatehase suuromanik Grindeks on Riia börsil nii oluline aktsia, et kuulub põhinimekirja. 1,2 miljardi krooni suuruse turuväärtusega ettevõte on kiiresti kasvanud. Mullu kasvas Grindeksi käive 30 protsenti ja puhaskasum 81 protsenti.

Kuigi mulle tundus reedel Grindeksi pakkumine ülihea, ei tundu see nüüd enam nii supersoodne. Investorid (turg) on lihtsalt hinnanud Farmaatsiatehast odavamalt, kui on väärt isegi sellele kuuluv kinnisvara Tondil. 80kroonise pakkumishinna alusel on Tallinna Farmaatsiatehas väärt sada miljonit krooni, kuid ettevõtte juhi Raivo Hunti sõnul on ainuüksi Farmaatsiatehase kinnisvara väärtuseks Tondil hinnatud 111,6 mln krooni. Ehk Grindeks saaks Farmaatsiatehase kinnisvara kätte alla hindamisväärtuse ning ettevõtte sisuliselt tasuta kauba peale.

Üldiselt valitses börsil kergelt negatiivne alatoon - päeva värviks oli valdavalt punane. Võimalik, et investorid müüsid aktsiaid raha saamiseks, mida kasutada uue tulija aktsiate märkimiseks. Suurima, 24,1 mln kroonise käibega Baltika aktsia hind küll ei langenud, vaid maksis jätkuvalt 248 krooni ehk 15,85 eurot.

Eesti Telekom kaotas 3,9 mln kroonise käibega 0,39 protsenti, Tallink 3,6 mln kroonise käibega 0,25 protsenti, Eesti Ehitus 3,2 mln kroonise käibega 0,64 protsenti, Tallinna Vesi 1,2 mln kroonise käibega 0,21 protsenti.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing