USA mainekas ajakiri Time peab Eestit maailma üheks tehnoloogiliselt arenenumaks riigiks

03. oktoober 2006, 15:49

Võttes riske nii poliitikas kui ka
majanduses, on Eesti muutunud väikeriigiks, kes suudab teha tegusid, kirjutas
Time Europe.


Time kirjutab, et Eesti oli esimene Euroopa riik endistest Nõukogude liidu riikidest, kes võttis kasutusele oma raha ja esimene Euroopa riik, mis võttis kasutusele proportsionaalse maksusüsteemi, mida nüüd laialdaselt kopeeritakse ka mujal Ida-Euroopas.

Eesti on muutunud ka üheks planeedi tehnoloogiliselt arenenumaks kohaks. Eestis saab mobiiliga maksta auto parkimise eest, osta bussipileteid ja kasutada oma mobiiltelefoni lapse koolihinnete kontrollimiseks. Rohkem kui 80% maksumaksjatest täidavad oma tuludeklaratsiooni internetis.
Wifi on üldlevinud ja tasuta. Eestlaste kuulsaim saavutus on Skype, internetitelefoni titaan, mis osteti eBay poolt ära 32 miljardi krooniga.


Eesti majandus on üks Euroopa dünaamilisemaid majanduskasvuga 12%, mis on isegi kiirem kui Hiinas.
Eesti on üks kahest riigist Euroopas, kellel on eelarve ülejääk ja kelle riigivõlg kustub aastakümne lõpuks. "See on parim aeg meie ajaloos," ütles Skype'i Eesti juht Sten Tamkivi.
Muidugi on Eestil ka kasvavaid muresid: töötuse tase on kukkunud 2000.aasta 14%-lt praegusele 4%-le ja ettevõtted on hädas töötajate leidmisega.


Eesti edukuse nurgakiviks loetud maksusüsteem on silmitsi suurima ohuga. Aastal 1994 veti vastu 26%-ne tulumaks, nüüd on see langenud 23%-ni ning riigi plaan on seda langetada 1% võrra igal aastal kuni aastani 2011. Samas kunagine Eesti iseseisvumisaja kangelane ja praegune Eesti majandusminister Edgar Savisaar eelistaks progressiivset tulumaksu, mis tähendaks rikkamatele inimestele kõrgemat tulumaksu. Savisaare sõnul on praegune maksusüsteem liiga lihtne, samas kui ühiskonnas on palju ebavõrdsust. Tulumaksu saatus sõltub märtsis toimuvatest parlamendivalimiste tulemustest.


Eesti üheks suuremaks väljakutseks tulevikus võib saada riigi minevik. Riik ravib seni sügavaid haavu. Etnilisi venelasi on kolmandik elanikkonnast. Eesti iseseisvumisest alates on tuhanded venelastest naturalisatsiooni korras saanud iseseisvuse. Samas umbes 130 000 inimest ehk 10% elanikkonnast on seni kodakondsuseta.
Eesti on 15 aasta jooksul näidanud, et suutnud improviseerida ja kohaneda olukordadega.
"Me oleme väga väike riik ja esimeseks küsimuseks jääb alati: kas meil on piisavalt ressursse?" rääkis Sten Tamkivi . "See tähendab, et me peame olema efektiivsed."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. October 2006, 17:23
Otsi:

Ava täpsem otsing