Elektroonikaseadmete utiliseerimisest saab teha konkurentsieelise

Andrus Kasema 04. oktoober 2006, 00:00

Alates 2009. aastast tuleb tagada elektroonikaseadmetes oleva materjali või komponentide taaskasutamine 50-80% ulatuses.

Vanade elektroonikaseadmete kogumise süsteem toimib enam-vähem korralikult kodumajapidamistele müüdavate seadmete importimisega seotud ettevõtete jaoks. Ettevõtetele müüdavate elektroonikaseadmete importijad peavad aga otsima sobivaimat pikaajalist viisi, kuidas täita vanade elektroonikaseadmete kogumise ja töötlemise kohustus kõige odavamalt ja lihtsamalt. Mida spetsiifilisem on seade, seda olulisem on hinnata erilahenduse otstarbekust.

Tootjavastutusorganisatsioon on kohustatud vastu võtma vana seadme, mida kasutati kodumajapidamises. Seega on tagatud vana raadio, röstri või külmkapi vastuvõtmine eraisikutelt. Mida teeb aga firma, kes soovib välja vahetada oma vana arvutipargi või osta töötajatele uued moodsad LCD-kuvarid? Või kui toitlustamisfirma või hotell soovib soetada võimsamad külmikud, uuemad ahjud-pliidid, siis kuhu panna vanad?

Tootjavastutusorganisatsioon ei ole kohustatud tasuta vastu võtma hulgi ning tööstuslikul eesmärgil kasutatud seadmeid. Maaletooja võib sõlmida jäätmekäitlejaga äritegevuses kasutatavate elektroonikaseadmete utiliseerimislepingu ja tagada selle abil oma klientide tagastatavate seadmete tasuta äraveo ja utiliseerimise. Sellisel juhul võib tasuta utiliseerimine osutuda firma oluliseks konkurentsieeliseks uue seadme müümisel.

Näiteks müües maakauplusele uut külmikut ja tagades kohe vana külmiku tasuta utiliseerimise, loob nutikas külmikumüüja oma kliendile väärtust, mis on võrreldav vähemalt 5% hinnaalandusega külmiku hinnast.

Personaalses utiliseerimislepingus arvestatakse käitluskulu vastavate seadmete tegeliku metallisisalduse ja plastide väärtuse alusel - mis on reeglina soodsam, kui näitab keskmise alusel ja riskidega kaalutud üleüldine hinnakiri.

Otse käitlejaga on soodsam leping sõlmida ka elektroonikaseadmete maaletoojal, kelle kaubavalik on väga spetsiifiline ja kes tegeleb projektimüügiga (näiteks meditsiinitehnika). Sama kehtib firmadele, kes turustavad seadmeid piiratud territooriumil, kelle tooted pole mitte ainult kodumajapidamistele mõeldud seadmed, või firmade puhul, kes on ise seadmete lõpptarbijad.

Sellistele ettevõtetele saab suur metallikäitleja pakkuda jäätmete kogumist jäätmekäitleja juures ilma uute jäätmekogumise kohtade loomiseks raha kulutamata. Käitluskulude määramisel arvestatakse vaid konkreetsete seadmetega seotud kulusid, ilma et tuleks maksta kinni naabrite või konkurentide kulud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:21

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing