Ordi tegevjuhi sundisid lahkuma erimeelsused omanikuga

Harry Tuul 04. oktoober 2006, 00:00

"Lõpetamise töölepingu vastastikusel kokkuleppel. Ma ei vallandanud teda," selgitas Sisask eile oma otsust. "Meil olid erinevad nägemused ettevõtte tulevikust ja nii oli raske jätkata. Töö suuniseid tuli muuta."

Kiviräha sõnul küpses tema otsus lahkuda septembris ning lahku mindi rahulikult. "Eelkõige oli põhjus see, et meie juhtimisprintsiibid ja vaated elule olid diametraalselt erinevad. Tegelikult muud ei olnudki," selgitas ta. Isiklikke erimeelsusi polnud ja vimma Kivirähk ei pea. "Pigem kultuurilised erinevused just väikestes asjades, mis kogunedes võivad ühele või teisele poolele suhteliselt palju ebameeldivusi põhjustada," selgitas ta.

Sisaski sõnul on sügis ja aasta lõpp pingeline aeg, seetõttu uut tegevjuhti kohe otsima ei hakata. "Firma kasvab vaikselt Läti ja Leedu suunas. Ekspordiplaane kavatseme ellu hakata viima juba sügisel. Aga uuel aastal hakkame uut juhti otsima," rääkis Sisask, kes võttis Kiviräha tööülesanded üle.

Ordi koduturu suurima konkurendi ML Arvutite juht Mait Rahi ei tahtnud spekuleerida Kiviräha lahkumise põhjuste üle, kuid tunnustas tema tegevust Ordis. "Ma ei oska Kiviräha lahkumise põhjuseid välja tuua. Ju on tegemist normaalse juhtide rotatsiooniga," arvas Rahi, kelle sõnul midagi hullu Ordiga küll ei toimu ja ettevõte kasvab kogu aeg. "Varem oli organisatsioonis vähe müügipoolt. Kivirähk muutis müügi kvaliteetsemaks ja süsteemseks," tunnustas Rahi Kivirähka. Ka Sisaski sõnul oli Kivirähk tugev just müügivaldkonnas.

Ordi ja ML Arvutid on sarnase arvutite tootmismahuga. "Vaid sülearvutite osas on Ordil suuremad kogused," rääkis Rahi, kelle sõnul toodavad mõlemad ettevõtted umbes 2500-3000 arvutit kuus. "Ka turuosades on väikesed vahed," lisas ta.

"Oleme Ordiga nagu Piibeleht ja Vestman. Kord Ordi peal ja ML Arvutid all, kord ML Arvutid peal ja Ordi all," märkis ML Arvutite tegevjuht.

Teie juhiaeg jäi võrdlemisi lühikeseks.

Jah, aga kui me võrdleme partnerlussuhtega, siis see on piisavalt pikk aeg, et üksteist tundma õppida.

Kas erimeelsused oli isiklikku laadi?

Ei, mitte niivõrd isiklikku. Aga mina olen pooldanud demokraatlikku juhtimist. Inimestele antakse vastutust ja vabadust ning kindlad eesmärgid oma alal tegutsemiseks. Aga sealpool oli levinud teistsugune printsiip. Väga kindlalt on paika pandud, kes mida teeb.

Kas omanikud püüdsid ettevõtet liialt kontrollida?

Jah. Kui see on olnud sinu firma 16 aastat ja sa alati oled sellega tegelenud ja seda kontrollinud, siis on ilmselt väga raske vaadata pealt, kuidas tehakse teistmoodi.

Millele Te ise tahtsite keskenduda juhtimisel?

Ma tahtsin keskenduda sellele, et meeskond töötaks ühise eesmärgi nimel. Et inimestel ei oleks ükskõik, kuidas firmal läheb, ja et kõikidesse asjadesse suhtutakse nagu enda omasse. Aga inimeste muutmine, eriti kui neid on nii palju nagu Ordis, on väga raske ja pikaajaline töö. On tore, kui mul õnnestus veidi meeskonnatunnet kasvatada.

1992. aastal kevadel Tartus perefirmana alustanud ja Eesti suurimaks arvutifirmaks kasvanud Ordi ainuke omanik ja juhatuse liige on Sulev Sisask.

Äriregistri andmetel kuuluvad nõukogusse Jaana Sisask ja Heino Sisask ning Raivo Tera. Esimene arvuti komplekteeriti 1994. aastal ning tänaseks on Ordi kasvanud ja laienenud üle Eesti. Praegu on käimas aktiivne laienemine Lätti ja Leetu. Kui 1995. aastal oli Sisaski ettevõtte aastane käive 16 miljonit, siis 2005. aastal juba 377 miljonit krooni.

Mõni aeg tagasi taandas Sisask end tegevjuhtimisest ja võrdles ajakirjas Saldo tööle pühendumist firma arendamisel sportlase treenimisega võistlusvormi saavutamiseks, mis peab toimuma kaalutletult ja pidevalt, ehkki mitte 24 tundi ööpäevas, sest ületreening pole hea.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:18
Otsi:

Ava täpsem otsing