Riik õhutab firmasid tagatiseta laenu võtma

Kadri Jakobson 04. oktoober 2006, 00:00

KredExi ilma tagatiseta laenu kasutamine võimaldab firmajuhil, kes muidu kommertspangast raha ei saaks, ettevõtte olukorda tegelikust paremana näidata, sest saadud raha saab näidata omakapitali osana. Eesti Pank hoiatab, et KredExi laen võib muutuda mõttetuks riigi raha uputamiseks.

Majandus-ja kommunikatsiooniministeeriumi kantsler ja KredExi nõukogu esimehe Marika Priske sõnul ilmnes laenu vajadus elust enesest.

"Kuna toode on suunatud just tegevusaladele, kus ettevõtjad on laenamisel küllaltki konservatiivsed ja riske kaalutlevad, siis ei ole laenubuumi õhutamisest õige rääkida," põhjendas ta.

"Tootmis- jt ettevõtete laenude osa on suhteliselt väike ning kasvutempo võrreldes majanduskasvust tingitud vajadusega pigem aeglane kui liiga kiire," ütles Priske. Ta lisas, et KredExi roll on vähendada hirmu võõrfinantseerija kaasamise ees ning näidata, et selline tegevus on jätkuva arengu tagamiseks igati mõistlik.

Eesti Panga finantsvahenduse osakonna finantssektori poliitika osakonna juhataja Jaak Tõrs ütles, et ehkki selle laenuga täidab KredEx ühte oma eesmärkidest, parandades väike- ja keskmise suurusega ettevõtete rahastamisvõimalusi, on see siiski suure riskiga laen.

"Seetõttu peavad nii laenusaajate sihtgrupp kui ka laenu otstarve olema väga täpselt määratletud ning võimalik laenusaaja sihtgrupi hulgast hoolega valitud," ütles ta.

"Vaatamata kui tahes headele valikukriteeriumitele võib sedasorti laenude kahjumlikkus kujuneda tavapärasest suuremaks, seega on oluline jälgida, et need laenud ei muutuks mõttetuks riigi raha uputamiseks."

Priske sõnul on osa elujõuliste ettevõtete areng peatunud, sest tegevust ei suudeta piisavalt rahastada. Kapitalilaen võimaldab sellistel ettevõtetel edasi areneda.

"Laenu andmise põhieeldus on end tõestanud äriplaani ja võimeka juhtkonna olemasolu, mis vähendavad ebaõnnestumise riski. Liiga riskantseid või ka raskelt hinnatavate riskidega projekte KredEx ei finantseeri," kinnitas Priske.

KredExi juhataja Andrus Treier ütles, et sisuliselt võtab KredExi ettevõtte riski enda kanda, sest läheb kuni 50 protsendiga kaasomanikuks.

"See pole kindlasti mõeldud pisikese laenuna igale ettevõtjale, vaid sellele, kes suudab tegutseda ja tahab teha hüpet järgmisele tasandile," ütles Treier.

Samas on KredExi laen kallim kui pangalaen - intress on ligi 20 protsenti.

"Kapitalilaen KredExist võib ettevõtjale sobida paremini kui teine alternatiiv - võimalik juhtimisse sekkuv ja dividendiootusega väline investor," ütles Hansapanga väikeettevõtete panganduse juht Aet Altroff. "Arvame, et kui riik soovib ergutada potentsiaaliga ja end juba tõestanud ettevõtete käekäiku, siis on see ainult hea."

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:18
    Otsi:

    Ava täpsem otsing