Saku aktsia mängis vingerpussi

Romet Kreek 04. oktoober 2006, 00:00

Eile tõusis Saku Õlletehase aktsia rekordtasemele. Kuid mitte kõik investorid ei rõõmustanud selle üle.

Eile hommikul langes üks Saku Õlletehase väikeinvestor turu ebaefektiivsuse ohvriks. Põhjus polnud selles, et ta müüs aktsiad. Ebaefektiivsus väljendus aktsia ligi kümnekroonises ostu-müügihinna vahes. Tänu selle võis üks turuhinnaga 70 aktsiat müünu saada tehingule hinnaks 169,14 krooni ehk 10,81 eurot. Aktsia hind tõusis eile 0,26 protsenti, 182,28 kroonini. Aktsia päevakäibeks tuli 0,11 mln krooni.

Rekordkõrgusesse kerkis ka eile suurima käibega Baltika aktsia, mis näitas käibeks pea 22 mln krooni. Ambitsioonika rõivamüüja aktsia hind tõusis 1,58 protsenti, 251,91 kroonini ehk 16,10 euroni.

Tallinki tavaaktsia hind jäi muutumatuks 3,7 mln kroonise käibega. Seevastu täiendava aktsia hind tõusis 14 tuhande kroonise käibe juures 1,03 protsenti, 61,65 kroonini ehk 3,94 euroni. Tagasihoidlike käivetega (eile 3,6 mln krooni) silma paistva Eesti Telekomi liideraktsia hind jäi muutumatult 119,70 kroonile (7,65 eurole).

Kuidas vältida õnnetu Saku aktsia müüja saatust? Esimene võimalus on kasutada määratud hinnaga tehingukorraldust. Sellisel puhul tuleb ära näidata, millise hinnaga tahate aktsiat müüa või osta. Raskeim küsimus on selles, et kui börsil on viitajaga hinnad, kust saada siis informatsiooni tegeliku turusituatsiooni kohta? Nii ebalikviidsel turul, kus tehinguid sünnib vähe, võivad hinnad liikuda päeva sees väga laias ulatuses. Kui maaklerfirmad pakuvad viitajaga informatsiooni, võib helistada maaklerile, küsida hinda ning anda sisse väikese hinnavaruga tehingukorralduse.

Teine variant on passida ise hinda ja panna kohe sisse turuhinnaga korraldus. Määratud hinnaga tehingukorralduse kahjuks räägib, et sellist hinda ei pruugi börsil üldse tulla. Kui aktsiate müügi põhjuseks on vajadus teatud rahasumma järele kindlaks ajaks, ei pruugi see variant isegi teoreetiliselt kõne alla tulla.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:18
    Otsi:

    Ava täpsem otsing