Anti Liiv nõuab rikastele luksuslikku kainestusmaja

Lemmi Kann 05. oktoober 2006, 00:00

Tallinna linnavalitsuse plaanist maksumaksja kulul taas kainestusmaja avada ei arva endine riigikogulane Liiv just hästi ning leiab, et asotsiaalide majutamise asemel tuleks luua luksuslik kainer maksejõulisele kontingendile.

"No tuleb näiteks Rootsi ametiühingutegelane, saab neidudega Viru tänaval kokku, joob ennast täis ja jääb tänavale ripakile. See on sihtgrupp, kellele tuleb erikohtlemist pakkuda. Nimetame seda erihotelliteenuseks, mitte mingiks meditsiiniliseks kainestusmajaks, nagu see oli Nõukogude Venemaal, kus see ka läbi kukkus," selgitas Anti Liiv oma nägemust.

Kaineris peaks klient saama valida kas tavalise hotelliteenuse või sviidi koos täispaketiga - keemiline puhastus, juuksur, massaaž ja hommikul kohv voodisse. Järgmisel päeval väljub kainestusasutusest korralikult triigitud, kammitud ja lõhnastatud soliidne kodanik, kes asub oma igapäevaseid asju ajama, nagu poleks midagi juhtunudki. Tõsi, tema rahakott on vastavalt osutatud teenustele 3000-5000 krooni võrra kergem, enesetunne aga kindlasti tunduvalt parem kui pärast luupainajalikku ööd riikliku kainestusmaja kongis, mida täidab konginaabri pikka aega pesemata riiete ja Balti jaama putkast ostetud "kolmekordse" pikantne aroom.

"No juhtub näiteks mõni peen feministide organisatsiooni daam pidu panema, satub hoogu ja jääb Tammsaare pargis magama. Ei saa ju teda panna mõne hulkurnaise kõrvale. Teda tuleb ikka peente parfüümide ja lõhnaõlide läheduses hoida. Leedidele ja džentelmenidele peab see teenus kindlasti eraldi olema. Nemad on heaoluga harjunud ja nõus selle eest maksma," seletas Liiv potentsiaalsete erihotelli klientide hingeelu.

Asotsiaalse kontingendi jaoks tuleb aga Liivi hinnangul luua "märg osakond" sotsiaalmajade juurde ja laiendada varjupaiku, mitte aga kulutada maksumaksja raha ning meditsiinitöötajate ja politseinike väärtuslikku aega ja niigi nappivat ressurssi.

Kainestusmajateenuse haldamine peaks Liivi arvates olema erakätes. "Kui näiteks Falckile on usaldatud kiirabi, ei tohiks ka joobes kodanike tänavalt ärakoristamine Falckil üle jõu käia. Selle teenuse pakkumiseks peaks riik tegema riigihanke nagu prügiveo puhul. Siin on kaks väga lihtsat punkti - kuidas seda tänavatelt ära koristada ja ilusti tuttu panna. Lihtne!"

Tallinna kainestusmaja projektiga tegelev komisjon loobus pärast Helsingi kainestusmajaga tutvumist oma esialgsest mõttest ehitada tavaline, arestimaja tüüpi kainestusasutus.

Lisaks kongidele tuleb uude kainestusmajja suur vooditega ruum viinauimas kodanikele, kes vajavad meditsiinilist jälgimist. "Siis me ei koorma haiglat ja korralikud inimesed ei pea joodikutega ühes palatis olemise tõttu kannatama," põhjendas otsust komisjoni esimees, Tallinna abilinnapea Taavi Aas.

Kui algselt oli kainestusmaja ehituseks plaanitud 20 miljonit krooni, siis Soome kontseptsiooni põhjal loodava asutuse ehitus tõotab kallimaks kujuneda. Summat abilinnapea nimetada veel ei osanud.

Projekti teostamise võtab enda peale Lääne-Tallinna Keskhaigla. Linn katab kõik ehituskulud ja jooksvad kulutused, sh töötajate ja kainestusmaja teenindavate politseinike palgad. "Tegemist on avaliku korra tagamisega, millele tehtud kulutused tulevad kõik maksumaksja taskust," selgitas Aas.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:19
    Otsi:

    Ava täpsem otsing