Kaitsepolitsei läbiotsimine Merko peakorteris kõigutas aktsiat

Lauri Matsulevitsh 05. oktoober 2006, 00:00

Hommikul polnud veel selge, millega tegu, ning kaitsepolitsei huvi firma vastu ajas aktsionärid ärevaks. Kuna börs polnud ka asjaolude selgumiseni kauplemist peatanud, müüsid pelglikumad aktsia kuni 7 protsenti alla.

Päeva jooksul tuli välja, et uuritakse looduskaitsealuste kruntide vahetamise seaduslikkust. Peale Merko on läbi otsitud veel 14 firmat ning loo peaosaline on maa-amet. Merko ning tema tütarettevõtete suhtes kriminaaluurimist pole algatatud. Aktsia jõudis vahepeal taastuda, kuid lõpetas päeva siiski ligi 6% miinuses.

"Arutasime kauplemise peatamist küll, kuid leidsime, et antud juhul oleks see olnud liiga dramaatiline samm," sõnas Tallinna börsi tegevdirektori kohusetäija Kalle Viks. "Investorid oleksid kauplemise peatamise korral ehk veelgi enam paanikasse sattunud."

Merko finantsjuht Alar Lagus ütles, et firma konsulteeris Tallinna börsiga kauplemise peatamise üle. "Kuna läbiotsimisel puudus otsene majanduslik mõju Merko Ehituse majandustegevusele, siis otsustasime, et aktsiatega kauplemist ei peatata ning et Merko Ehitus edastab sündmuse kohta pressiteate börsisüsteemi kaudu," põhjendas ta.

Müügipalavik oli nakatanud väheseid - aktsia käive jäi väikseks ning keskmine tehingukogus oli veidi üle 100 aktsia.

"Hommikused uudised keskendusid ainult Merkole, aga õhtul selgus, et asja keskmes oli maa-amet," lausus Hansapanga maakler Romet Tepper. "Keegi suurtes kogustes osta ei julgenud ning suuri koguseid müüma ka ei tuldud." Kauplemise peatamine oleks olnud hoopis ärevamakstegev uudis ning oleks võinud maakleri hinnangul lõpuks hinda hoopis rohkem mõjutada.

Õhtul väikeaktsionäre küsitledes tuli välja, et uudis kapo läbiotsimisest neid eriti ei ärritanud. "Mina ei ole kuidagi reageerinud," sõnas Andres Monvelt, kes on Merko aktsionär olnud juba ligi neli aastat. "Igapäevaselt ma aktsiat ei jälgi ning vaatan toimuvat rahuliku südamega."

Sama meelt oli ka väikeaktsionär Vello Väinsalu. "Reaktsioon uudisele ning aktsia liikumine on emotsionaalne, siin pole pragmaatilisusega mingit pistmist," sõnas ta.

"Et kapo sinna (Merko peakorterisse - toim.) peale lendas, oli kahtlemata ebameeldiv üllatus," nentis Merko väikeaktsionär Andre Koit. "Ma praegu müüma küll ei kiirusta, sest tagamaad ei ole selged, kuid pisut rahutuks tegi ikka."

Siiski leidis ta, et midagi hullu ei ole, ning avaldas lootust, et aktsia tõuseb taas. "Hinda mõjutab eilne sündmus spekulatiivselt - majandusnäitajad jäävad ikkagi samaks, ettevõte töötab edasi sõltumata sellest, mis tuleb."

Samas leidis aktsionär, et kauplemise peatamine oleks olnud õige mõte ning börs oleks võinud kauplemise nii kauaks kinni panna, kui tuleb selgitav informatsioon.

"Karta on, et need, kes omasid siseinfot, tegid tehingud juba enne ära," pakkus ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:19
    Otsi:

    Ava täpsem otsing