Norra börsifirma juht naabritest vaesem

Sirje Rank 05. oktoober 2006, 00:00

Nii selgub Rootsi päevalehe Svenska Dagbladet (SvD) ülevaatest, kus on kõrvutatud nelja Põhjala riigi suurimate börsifirmade juhtide palku, võttes aluseks firmade läinud aasta majandusaruanded.

Norras oli suure börsifirma juhi palk koos boonustega läinud aastal keskmiselt 7-10 miljonit Eesti krooni. Samal ajal teenis Rootsis börsi põhinimekirjas noteeritud firma tippjuht keskmiselt 15 miljonit krooni.

SvD võrdluse järgi ei teeninud Norras mullu suurimat tulu mitte kütusekontsernide juhid, vaid DnB panga direktor Svein Aaser - 11,5 miljonit krooni. Veel olid palgaskaala tipus väetistetootja Yara ja Telenori juhid. Riikliku kütusefirma Statoil tegevjuhi Helge Lundi tulu oli lehe andmeil mullu 9 miljonit krooni, mis on kahvatu isegi oluliselt väiksemate Rootsi kütusefirmade juhipalkadega võrreldes. Rääkimata muust Euroopast - Briti BP juhi John Browne'i põhipalk üksi (ilma boonusteta) oli ajalehe Guardian andmeil mullu üle 23 miljoni krooni - 440 000 krooni nädalas.

Soomes on tippjuhtide palgavahed üsna suured. finantskontserni Sampo juht Björn Wahlroos ja Nokia juht Olli-Pekka Kallasvuo teenisid mullu mõlemad üle 30 miljoni Eesti krooni.

Omaette klass on aga Jorma Ollila, kes tänase päeva seisuga on juba Nokia tegevjuhi kohalt lahkunud. Mullu lõi Ollila 125 miljoni krooniga Põhjalas kõik rekordid.

Rootsis olid mullu suurima tulu saajad telekommunikatsiooniseadmete tootja Ericssoni juht Carl-Henric Svanberg ja Volvo juht Leif Johansson. Ainsa naisjuhina on kõrgepalgaliste börsifirmade juhtide seas SEB Annika Falkengren, kes teenis mullu palga ja boonustena 15 miljonit krooni.

Rootsi ja Soome järel tulevad palgaskaalal Taani börsifirmade juhid, kelle puhul on palgataset raskem kindlaks teha, sest firmadel pole kohustust tippjuhtide palku eraldi avaldada. Palganumber avaldatakse koondsummana.

SvD asetab Taani juhtidest esikohale telekommunikatsioonifirma TDC juhi Henning Dyremose 23,4 miljoni krooniga. Sarnases pingereas, mille koostas tänavu Taani majandusleht Börsen, oli 2005. aastal esikohal Taani suurima firma AP Möller-Maersk tegevjuht Jess Söderberg, kelle tasu suuruseks on leht kaudselt arvestanud 40,9 miljonit krooni. Õlletootja Carlsbergi Nils S. Andersen teenis selle arvestuse järgi 16,2 miljonit krooni.

Islandil oli SvD arvestuse järgi tippjuhtidest mullu suurima tulu saaja suurima börsifirma Kaupthing Banki tegevdirektor Hreidar Mar Sigurdsson 13,3 miljoni krooniga.

Eestis tänavu kehtima hakanud hea ühingujuhtimise tava järgi tuleks juhtide ja nõukogu liikmete töötasud avaldada, ent otsest kohustust ei ole.

Kui võtta aluseks juhatuse ja nõukogu liikmete tasudeks eraldatud summa ja jagada see inimeste arvuga, siis 2005. aastal teenisid tippjuhid ja nõukogu liikmed näiteks Merkos keskmiselt 1,56 miljonit krooni, Tallinna Kaubamajas 1,04 miljonit ja Baltikas 0,63 miljonit krooni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:19
    Otsi:

    Ava täpsem otsing