Politsei uus raadioside valmib 183 miljoni eest

Kadri Jakobson 05. oktoober 2006, 00:00

Septembri lõpus andis valitsus siseministeeriumile loa sõlmida operatiivraadioside Eestisse toomiseks ja paigaldamiseks hankeleping EADS Secure Networks Oy-ga. Lepingu maksumus on ligi 183 miljonit krooni.

Siseministeeriumi operatiivraadioside süsteemi projektijuhi Hannes Märtini sõnul puudutab loodav raadioside just seda lõiku, mis algab pärast inimese helistamist politseisse või kiirabisse.

"See on side operatiivteenistuste vahel. Kui helistate politseisse, antakse kõne raadio teel edasi politsei patrullidele, samamoodi läheb häirekeskuse kõne edasi kiirabibrigaadile," selgitas Märtin. Ta lisas, et samamoodi puudutab see tuletõrjujaid metsatulekahjudel ning kriisiabijuhtimist. Siiani on Märtini sõnul eri teenistused kasutanud eri süsteeme, erinevad süsteemid on isegi ühe ameti piires.

"See tähendab, et koostöö pole nii efektiivne. Jaanuaritorm näitas meile, et kriisiolukorras side ei toimi, ja see toodi välja ka valitsuse kriisiaruandes," ütles Märtin.

Uus operatiivraadioside võrk planeeritakse kasutusele võtta 2007. aastal, siseministeeriumi andmetel on selle väljaehitamisega juba algust tehtud.

Riigihanke vaidlustas suvel selle üks osalejatest Ericsson Eesti AS, kelle hinnangul pole 180 miljoni krooniga sidevõrku võimalik välja ehitada. Ericsson Eesti ASi juhataja Veiko Sepp ütles, et vaidlus lõpetati riigihangete ametis ja kohtusse Ericsson edasi ei kaevanud.

"Vaide küsimus oli just selles, kas võitnud pakkumine tagab raadiosidevõrgu piisava katvuse, sest seda saab arvutada erinevate parameetrite abil," selgitas Sepp.

Uus süsteem tagab Schengeni riikide politsei, piirivalve, kaitsepolitsei, päästeteenistuste, maksu- ja tolliameti ning kaitsejõudude operatiivkoostöö. Eestil on kasutada 1,2 miljardit krooni Schengen Facility abiprogrammi raha.

Riigihankel osales kuus firmat. Lisaks võitjale ka Thales Communications S.A., Selex Communications S.p.A., Ericsson Eesti AS koos Saksa firmaga Motorola GmbH, Saksa R&S BICK Mobilfunk koos Briti Sepura Ltd-ga, AS Levira ning Soome Eltel Networks Corporation koos Eesti ja Soome tütarfirmadega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:19

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing