Ventspils Nafta riigiosaluse müük on aegade suurim

Tarvo Vaarmets 05. oktoober 2006, 00:00

"Läti saab sellest kõige suurema finantskasu, mis riigi varade müügist läbi ajaloo üldse on saadud," sõnas Läti peaminister Aigars Kalvitis eile Läti televisioonis.

Läti valitsus müüb Baltimaade suurima sadama aktsiapakist 38,6% suuruse osaluse, millega teenitakse minimaalselt 73 miljonit latti ehk 1,6 miljardit Eesti krooni.

Läbi Ventspils Nafta torujuhtmete voolas varem koguni 15% Venemaa naftatoodetest. Pärast seda, kui Venemaa naftajuhtmeoperaator Transneft otsustas Ventspilsi varustamise 2002. aastal lõpetada, on Läti ettevõte sunnitud naftat transportima raudtee kaudu.

Ventspils Nafta suurim osanik on erakapitalil põhinev Latvijas Naftas Tranzits, kes omab 49% Ventspilsi aktsiatest.

Läti valitsus ei ole oma osaluse eest juba aastaid dividende saanud, mistõttu riigil ei ole olnud oma aktsiate hoidmisest otsest majanduslikku kasu. Peaminister Kalvitise sõnul ei ole riik pärast müüki enam passiivne omanik, kes oma rollist ettevõttes reaalset tulu ei teeni.

Ventspils Nafta riigiosalus müüakse aktsiapakkide kaupa, igas pakis on 19 415 aktsiat. Kui kogu osalust oksjonil müüa ei suudeta, ostab müügikorraldaja Parex Banka müümata jäänud osa ise.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:19
    Otsi:

    Ava täpsem otsing