Eestlased ostavad rekordkursil Dow' aktsiaid pikemaks ajaks

Tarvo Vaarmets 06. oktoober 2006, 00:00

"Dow' komponente on ostetud rohkem pikaajaliseks investeerimiseks. Seepärast on ka tehingute arv kindlasti väiksem kui selliste aktsiatega, kus on suuremaid liikumisi," sõnas Vallikivi.

USA aktsiate viimase aja tugev tõus on viinud maailma tuntuima aktsiaindeksi Dow Jonesi tööstuskeskmise pärast peaaegu seitset aastat kosumist ajaloo kõrgtasemeni.

Üldise positiivsuse taga on usk, et USA keskpank lähemas tulevikus intressimäärasid enam ei tõsta. Turud ootavad, et Föderaalreserv jätab oma järgmisel kohtumisel 24. ja 25. oktoobril ning ka edaspidi määrad samale tasemele või isegi alandab neid.

Siiski on Wall Streeti investorid täna palju ettevaatlikumad, kui nad olid kuus aastat ja üheksa kuud tagasi, ning seepärast on ka Dow' taastumine võtnud nii kaua aega.

Investoritel on olnud konservatiivsuseks põhjust - nad on näinud rida murelikuks tegevaid sündmusi, nagu dotcom-ide kokkukukkumine ning Maailma Kaubanduskeskuse terrorirünnaku järelmõjud, mis tühjendasid investeerimisportfellid ja lükkasid paljud ettevõtted pankrotti.

Ka eestlased maandavad investeerimisriski ja väga suurt huvi üksikute aktsiate vastu ei näidata.

"Tihti ei tahetagi üldse üksikuid aktsiaid, vaid kaubeldakse pigem Dow' ja Nasdaqi indeksitega. Aktsiatega kaubeldakse rohkem siis, kui on suuremaid uudiseid, nagu hiljuti oli tubakafirmaga Altria," kommenteeris Vallikivi eestlaste investeerimiskäitumist.

Vaatamata aastaid kestnud pessimismile on Dow Jonesil õnnestunud taastuda mitme teguri najal. Viimaste aastate majanduskasv on aktsiahindu tublisti kergitanud, nüüd aga pakub turgudele tuge hoopis majanduse jahtumisest johtuv tõenäoline intressimäärade tõstmise lõpetamine. Rekordtasemeni jõudmiseks on teed sillutanud ka odavnev nafta ning üldhindade kasvu aeglustumisele viitavad majandusnäitajad.

"Oodatust natuke aeglasem kasv ja hinnad, mis vihjavad inflatsiooni jahtumisele, peegeldavad majanduse suhtelist tugevust. Seega on midagi, mis näitab, et isegi kui majandus aeglustub, ei kuku see kaljult alla," kommenteeris Nollenberger Capital Partnersi aktsiakauplemise direktor Todd Clark

Investoritele tundusid meeldivat ka Fedi juhi Ben Bernanke kommentaarid. Bernanke sõnas, et jahtuv elamispindade turg näib endaga kaasa tirivat kogu majanduse, millest investorid lugesid välja vihje senise intressipoliitika muutmisele.

Kolmapäeval kerkis Dow esmakordselt üle 11 850 punkti, mis märkis 30 kvaliteetaktsia liikumist kirjeldava indeksi uut rekordit. Ka teine tuntud börsipeegel Standard & Poor's 500 indeks on tõusnud oma viie ja poole aasta tipptasemeni.

"Nüüd, kui S&P on aasta algusest 8% kasvanud ja Dow võtab uusi kõrgusi, peab meeles pidama vana mõttetera: Dow' aktsiad on kindralid ja kui kindralid murravad läbi eesliini, tulevad ka väed järele," viitas tõusu jätkule Bear Stearnsi kaupleja Mike Driscoll.

Eelmine rekord on alati tehniliselt vägagi tugev vastupanu ning kui see läbida suudetakse, siis vähemalt esialgu võib sarnane suund jätkuda.

Rekorditeni on indeksi viinud maailma olulisim majandusmõjur ehk Ühendriikide tarbija, kelle tarbimisharjumused ei ole jätkuvalt muutunud, ning ka majandus areneb parajas tempos -mitte liiga kiiresti ning mitte liiga aeglaselt.

Kogu USA turgu peegeldab paremini siiski mõni laiemapõhjalisem indeks -näiteks S&P 500 või Russell 2000 (numbrid tähendavad indeksi komponentide arvu). Samas Dow on parim ja selgeim kvaliteetaktsiate (blue chip) liikumise indikaator ning ütleb ju õpikutarkuski, et kvaliteetaktsiad ületavad oma tootluselt enamasti laiemapõhjalist turgu.

Eestlased kipuvad käituma järgneva skeemi järgi -esimene tehing tehakse kodumaal, siis avastatakse enda jaoks Baltimaad ning seejärel Skandinaavia. Pärast Skandinaaviat tuleb USA ning tõesti alustatakse sageli Dow' komponentidest, sest tegemist on suurte ja tuntud ettevõtetega. Rõhutaksin siinkohal sõna "tuntud".

Hiljem liigutakse edasi suurema volatiilsusega vähemtuntud ettevõtete aktsiate poole ning tuntud nimed minetavad oma populaarsuse. Dow' komponentidega tehtavate tehingute arvu õhtu jooksul peaks mõõtma kümnetes.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:19
    Otsi:

    Ava täpsem otsing