Kaunis jäädvustus kaksikvendade Raudade loomingust

Tiina Kolk 06. oktoober 2006, 00:00

Kooli kunstiõpikutest tuntud Kristjan Raua Kalevipoja-teemalised söejoonistused ning grotesksed inimkujud on osa Eesti kunsti klassikast. Veel viimast nädalat on Kumu Kunstimuuseumis võimalik vaadata suurepärast näitust vendade Kristjan ja Paul Raua loomingust.

Näitus keskendub mitte niivõrd Kristjan Raua rahvusromantilisele loomingule, vaid pigem esitab tema töid tervikuna kui omapärast sümbolismi. Paul Raud, kelle loomingut on senini vaadeldud pigem traditsioonilisemas võtmes, astub vaataja ette hoopis mitmekülgsema kunstnikuna - 20. sajandi alguse modernse maalijana.

Kahe suurepärase kunstniku loomingust on valminud ka monograafia mõõtu kataloog, milles on jäädvustatud vendade näitusel olnud tööd.

Nüüd on meilgi kujunemas tava, mis maailma kunstimuuseumeis on ammu traditsiooniks saanud, et iga suurema näituse jäädvustamiseks üllitatakse kataloog, kus näitusematerjalid sees olemas. Kuraator Mai Levini koostatud album on sama huvitav kui näitus. Levini kirjutatud tekstid on nauditavad. Autor vaatleb põhjalikult kunstnikest vendade elukäiku (kodu, perekond, kool) ja analüüsib nende loomepärandit, tuues välja kokkupuutepunkte ja paralleele. Köitvad on peatükid Kristjan Rauast kui sümbolistist.

Paul Rauda kui mitmekülgset kunstnikku - 20. sajandi modernset maalijat - teati ehk enne Kumu näitust (raamatut) vähem.

Teda on seni tutvustatud eelkõige kui portretisti, aga nüüd võib igaüks veenduda, et tegemist oli ka võluvate etüüdide autori ja maastikujäädvustajaga.

Album sisaldab arvukalt värvilisi ja mustvalgeid reproduktsioone, arhiivifotosid ja mõlema kunstniku teoste kataloogi.

Raamatu lõpus on ajatabel, kus kõrvuti tähtsamate sündmustega kaksikvendade elust on välja tood sündmused Eesti ühiskonnas ja kultuuris.

Teosele loob erilise väärtuse väga kaunis kujundus. On üsna kindel, et album kuulub sel aastal ilmunud 25 kaunima köite hulka.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:42

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing