'Vocalissimo' tutvustab säravat sopranit Aile Asszonyit

Kersti Inno 06. oktoober 2006, 00:00

Eesti Kontserdi uues sarjas "Vocalissimo" saab alanud hooaja jooksul kuulata seitsme väljapaistva noore eesti vokalisti soolokontserte. Pühapäeval rõõmustab kuulajaid sopran Aile Asszonyi.

Kas kodus või maailma kontserdilavadel ja ooperiteatrites tuleristsed saanud noorele lauljale on soolokontsert ahvatlev väljakutse, mis annab võimaluse sisuliseks keskendumiseks, samas köidab kõrgendatud vaimse õhkkonna ja elitaarsusega. Publikule annab see võimaluse laulja võimete ja potentsiaaliga põhjalikumalt tutvuda, kui seda võimaldab oratoorium või ooper.

"Vocalissimo" sarja kontserdid toimuvad valdavalt kammersaalides. Sopran Aile Asszonyi rikas ja võimas häälematerjal nõuab aga suuremat kõlaruumi, mistõttu on tema kontsert Eesti esindussaali - Estonia kontserdisaali - suurel laval.

Pärast õpinguid Eesti Muusikaakadeemias end Hollandis ja Itaalias täiendanud lauljatar on pälvinud suure tunnustuse - laureaaditiitli 2004. aastal Belgias Kuninganna Elisabethi nimelisel võistlusel.

Tabavalt on lauljatari iseloomustanud Vahur Luhtsalu: "Sopran Asszonyi osatäitmist iseloomustab lisaks laulutehnika suurepärasele valdamisele ja meisterlikule tämbrivalitsemisele see "miski", mis paneb kuulama ning teeb kiretust ülestähendusest noodipaberil elava muusika. Üks tõeline muusik peab olema hingeliselt läbi käinud nii põrgust kui ka paradiisist ning Asszonyi puhul on tunda, nagu oleks ta mõlemas kohas viibinud."

Aile Asszonyi on laulnud ooperirolle teatris Vanemuine, Nargen Operas, Viini Kammerooperis ning andnud kontserte lisaks Eesti lavadele ka Hollandis (sh Amsterdami Concertgebow's), Ameerikas (New Port Music Festival), Serbias (Belgrade Bemus Festival), Belgias, Saksamaal, Itaalias, Venemaal, Rootsis ja Soomes. Aile Asszony tegutseb ka oratooriumisolisti ja kammerlauljana. Juba õpinguaegadest EMTAs on lauljatari sidunud loominguline koostöö ning kontserditegevus professor Helin Kapteniga. Koos esinetakse ka pühapäeval kavaga Richard Straussi ja Sergei Rahmaninovi lauludest, mille vahele on pikitud lauljatari lemmikaariaid ooperitest.

Aile Asszonyi esinemised kodulavadel on viimastel aastatel pakkunud meie publikule sügavaid muusikaelamusi, meenutagem nimirolli Haydni ooperis "Armida" Nargen Opera projektilavastuses või Pirita kloostri võlvide all kõlanud Verdi "Reekviemis".

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:42
Otsi:

Ava täpsem otsing