Wendre ostab vabriku Ida-Euroopas

Liis Kängsepp 09. oktoober 2006, 00:00

Millises Euroopa Liidu riigis vabrik asub, ASi Wendre omanik Peter Hunt eelmisel nädalal öelda ei tahtnud, sest lõplik ostuleping peaks alles lähitulevikus allkirjad saama. Soetatavas ettevõttes töötab praegu umbes 100 inimest, kuid uued omanikud tahavad vabrikusse lisada liine ning töötajate arvu kahekordistada. Koos ostusummaga on plaanis vabrikusse investeerida 150 miljonit krooni.

"Kogu Saksamaa on kolinud oma tekitootmise Poola kanti, eks see vabrik siis kusagil seal on," arvas ASi Mivar juht Aado Rulli, kes polnud Wendre ostust palju kuulnud, kuid rääkis, et teki- ja padjatööstus on heal järjel just Eestis, Poolas ja Leedus.

Rulli mõtet toetasid ka teised tekstiilitöösturid - Wendre ostetav vabrik asub suure tõenäosusega Poolas. "Mulle tundub, et Poola on loogiline," ütles ASi Toom Tekstiil juht Illimar Toom.

"Ütleme nii, et see on, jah, Ida-Euroopas," vastas Wendre juht Vahur Roosaar küsimusele, kas huviorbiidis olev vabrik asub Poolas. "See ei ole Leedus," tunnistas Roosaar, kelle sõnul toodetakse tekke ja patju Ida-Euroopas mujalgi kui Leedus ja Poolas.

Wendrest on tänaseks saanud üks suuremaid teki-padjatootjaid Euroopas ning Hundi sõnul polnud ostetav vabrik sugugi mitte esimene, millele Wendrest kosilast loodeti.

"Vabrik on moodne, logistiliselt hea koha peal, tööjõu poolest atraktiivne ning sobib meie strateegiaga," rääkis Hunt, kes vaatab tootmise laiendamiseks juba ka Lõuna-Euroopa poole, kus teki-padjaturg praegu kasvab. "Väga kaugel sealt olla ei taha," lausus Hunt, kelle sõnul on Lõuna-Euroopasse minek järgmise paari aasta küsimus.

Järgmisel aastal tahab Wendre Vändras asuvas vabrikus investeerida 50-70 miljonit krooni poroloonitööstuse arendamisse. Lisaks plaanitakse investeerida oma toodangujääkide ümbertöötlemisprojekti ning renoveerida Vändras asuvad hooned.

Ettevõtte Hiina vabrikus töötab praegu 250 inimest, esimese poolaasta käive ulatus 100 miljoni kroonini, kasumit teeniti paar miljonit ning Hundi sõnul Hiina vabriku osatähtsus aina kasvab. Praegu tuuakse suur osa Hiinas tehtud toodangust Eestisse, kuid plaan on hakata tootma ka otse Hiina turule.

Möödunud aastal avas Wendre Pärnus uue teki- ja padjavabriku, mille toodangust jõuab umbes pool IKEA poelettidele. Seoses uue vabriku käivitamisega vähenes ettevõtte käive mullu 20 miljoni krooni võrra, 398 miljoni kroonini ning kui 2004. aastal teenis ettevõte 57 miljonit krooni kasumit, siis mullu vaid 24 miljonit.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:19
    Otsi:

    Ava täpsem otsing