Moega käivad kaasas logistilised protsessid

Kärt Kokk 10. oktoober 2006, 00:00

Kaks korda aastas tabab moemaailma heas mõttes paanika - käes on uus hooaeg.

Esmatarbekaupade (Fast Moving Consumer Goods - FMCG) puhul on olulisimaks teguriks kauba kiire kättesaadavus. Moetööstuse edu sõltub samuti kiirusest, sest uutele moesuundadele vastavad rõivad ja kaubapartiid tuleb kiiresti turule toimetada. Seisev kaup, olgu see siis tootja juures või laos, ei müü.

Rippriiete vedu on omanäoline ja väga spetsiifiline transpordi alaliik ning üldjuhul kasutatakse seda ainult valmisrõivaste vedamiseks. Täna üritavad jaekaubanduses ettevõtted müüa juba palju enamat kui lihtsalt ilusaid rõivaid ja pakkuda tervet kontseptsiooni.

See toob endaga kaasa olukordi, kus spetsiaaltreilereid kasutatakse ka muu kauba vedudeks kui ainult rippriided. Pisut aitab see leevendada hooajalisusest tulenevaid suuri kaubamahtude erinevusi kõrg- ja madalhooaegadel.

Nii treilerite kui ka konteinerite puhul tuleb arvestada faktiga, et viimased on piiratud kasutusvõimaluste poolest, kuna neid on võimalik laadida vaid tagant.

See muudab oluliseks saadetiste logistiliselt õige laadimisjärjekorra, kuna vastasel juhul muutub osakoormate mahalaadimine ääretult kulukaks. Lisandub edasi-tagasisõit või siis otseveona mõeldud saadetise olude sunnil terminali mahalaadimine. Kuigi seda probleemi esineb ka tavatranspordis, tuleb rõivaste veo juures arvestada sellega, et tegu on ainult käsitsi laadimisega ja tehnikast siin suurt abi ei ole.

Rippriiete saadetise segaminimineku vältimiseks on oluline laadida saadetis alati õiges järjekorras. Laadimisviisist sõltub, kui mitu ühikut saab laadida ühele lavameetrile. Juhul kui laadimisprotsess peaks erinema tavapärasest normist, tuleb laadimisjärjekorrast alati informeerida veokorraldajat.

Üheks oluliseks erinevuseks rippriiete transpordil võrrelduna tavatranspordiga on kaubakoguse arvestuse põhimõtted. Arvestuse aluseks ei ole mitte lavameetrid ja kuupmeetrid, vaid tükiarv või jooksvad meetrid.

Kui saadetise maht on väike, siis on alternatiivina spetsiaalveokile võimalik kasutada spetsiaalseid pakendeid, mis võimaldavad transportida rõivaid rippasendis, aga samal ajal jätab see vabad käed veovahendi või -liigi kasutamisel. Kuna pakendi mahutavus ei ole väga suur, aga omahind suhteliselt kõrge, on see viis otstarbekas siiski vaid väikeste partiide - näiteks tootenäidiste - saatmisel.

Oscar Wilde
"Mood on midagi nii kohutavat, et seda peab iga kuue kuu järel muutma."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:19

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing