Aadu Luukasega kaotas Eesti eestkõneleja Venemaal

Airi Ilisson 11. oktoober 2006, 00:00

Ilmselt enim ehmatas laupäeva hommik kurva teatega Luukase lahkumisest Eesti transiidieliiti.

Luukase surm on ühele äsja sündinud superstruktuurile tohutu löök. Sisuliselt algas eelmise aasta lõpul võimsa ettevõtte loomine, mille käilakujuks oleks olnud Luukas.

Kui Luukas suve lõpul müüs osaluse Pakterminalis Endel Sifile ja teistele äripartneritele Trans-Kullos, oli see näiline tagasitõmbumine - ta lihtsalt süstematiseeris oma tegevust. Severstalstrans üritas Pakterminali ära osta, aga teised osanikud said käe vahele. Luukas sai endale osaluse Trendgate'is, mis siis hiljem koondumiste käigus muutus osaluseks valdusfirmas, mille etteotsa ta määrati.

Mais vahetas omanikku 15 protsenti Trendgate'i aktsiapakist, kuid Luukas on tunnistanud, et tema osalus nii suur ei ole. Väidetavalt sai ta endale Vladimir Putini lähikondlase Gennadi Timtšenko osaluse.

Koostöös Timtšenkoga on Severstaltrans haaranud Eesti naftatransiidiäris märkimisväärse koha. Vene firmale kuulub Iru elektrijaama juures asuv suur õliterminal Trendgate, hiljuti ostsid venelased teise suure transiidifirma E.O.S.. Severstaltransile kuulub raudtee-ettevõte Spacecom ning nendega on lähedalt seotud naftatehastest kuni Eesti piirini naftat vedav transpordifirma BTS.

Severstaltransi Eesti tütardest moodustunud valdusfirma nõukogu esimeheks sai Luukas augustis. Luukase nimi oleks lisanud tunduvalt usaldusväärsust ning teinud neid nii avatumaks kui ka mõjukamaks. Nüüd spekuleeritakse, et pärijad panevad Luukase osaluse müüki ja venelased ostavad selle ära.

Eesti-Vene suhted on olnud pidevalt Luukase huviorbiidis. 1997. aastal arutas Vene duuma seaduseelnõu, mis oleks kehtestanud Eesti suhtes kaubandus- ja majandusembargo. Selle päevakorrast mahavõtmisel ei olnud Venemaa kirikumeeste roll väike.

Venemaa ja Eesti president kohtusid 11 aasta järel. Arnold Rüütel sisenes Vene õigeusu patriarhi Aleksius II Kremli kabinetti, sinna tuli ka Venemaa president Vladimir Putin. Presidendid vestlesid tund aega ja teist sama palju lõunalauas. Vestluse juures viibis ka Luukas.

21. juulil Irus 750 miljonit krooni maksnud Trendgate'i terminali avamisel oli kohal kogu Eesti ärimeeste tippringkond. Majandusminister Edgar Savisaare kutsel olid kohal Venemaa transpordiminister Igor Levitin, kes varem töötas transpordigigandi Severstaltrans peadirektori asetäitjana.

Laialdaste rahvusvaheliste sidemete tõttu oli Luukas Kasahstani aukonsul Eestis.

Hilissügisel peaks lõppema Luukase poolt juunis asutatud maasoojuse baasil energia tootmise võimalikkust uuriva firma Brevard uuringute esimene etapp. Firma lõi ta koos ärimehe Hans H. Luige isa Hans Luige ja abikaasa Selle Luigega ning Urmas Sõõrumaaga. Eeskujuks võeti sarnaseid projekte Islandilt, Filipiinidelt ja Kamtšatkalt.

Kuue aasta eest avaldas Luukas arvamust, et Eestis võiks anda Nobeli auhinna sarnast riiklikku preemiat, mille fondi suurus võiks olla 2 miljonit dollarit ehk ligi 36 miljonit krooni.

Samal aastal Venemaalt saadud Õigeusurahvaste Rahvusvahelise Fondi laureaadi preemia, 50 000 dollarit, annetas ta Kuremäe nunnakloostrile.

Luukase suurim mure oli Eesti tulevik. Kolme aasta eest loodud Ühiskondliku Leppe Sihtasutusel on 63 osalist. Kinnitamata andmetel oli just algamas üks suurem projekt. Sihtasutuse juht Peep Mühls kinnitas, et töö projektidega läheb edasi.

Tuttavate hinnangul vaatas Luukas 5-10 aastat ette. Ta on öelnud: "Me oleme kohutavas jamas. Väliselt on kõik korras: me käime ilusti riides, palk on enam-vähem, paljudel on autod, korterid, nälgivaid inimesi justkui ei ole. Paraku on veel vähe neid, kes tahavad tegelda põhiväärtustega: haridus, tervis, ühiskonna tulevik."

Igal aastal annetas Luukas heategevusele, ettevõtlikele inimestele ja erakondadele ligikaudu miljon krooni. Ta toetas Eesti Võrkpalli Föderatsiooni ja kuulus Urmas Sõõrumaa viie aasta eest asutatud heategevusfondi Dharma nõukogusse.

Praegu käivad ettevalmistused matusteks 21. oktoobril. Varem poleks võimalik, sest oodata on mitmeid kõrgeid külalisi Venemaalt.

Tööd jätkab poeg Indrek Luukas (38), ärijuhtimise ja teoloogia magister. Ta on ka masinaehituse ettevõtte Ilmarine omanikke ning juhtis aastaid Transiidikeskust.

Aadu Luukase tüüpiline tööpäev algas kell üheksa ja kestis hilisõhtuni. Arstide soovitust nõrga südame pärast puhkust võtta ta eriti ei järginud. Kella üheksast hakkasid külalised voorima ja mõnikord ei jõudnud ta isegi lõunale. Luukasel oli hämmastav oskust igal tunnil uut teemat arutavaks kohtumiseks valmis olla. Talle meeldisid kella kaheksased ärihommikud, mis pole transiidiseltskonnas väga tavaline. Luukas üritas aastaid vabaneda suitsetamisest, päevas kulus tavaliselt rohkem kui pakk.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing