Indra Nooyi viis reeglit

Arni Alandi 11. oktoober 2006, 00:00

Indra Nooyi, 51aastane tippjuht, on läbi löönud korporatiivses Ameerikas, kuhu väljasttulnuil pole sugugi lihtne pääseda. Praegu koos abikaasa Raji ja kahe tütrega Connecticuti osariigis Greenwichis elava Nooyi sõnul pole äritegemine raske mitte kellelegi, ka mitte naistele ning isegi mitte eksootilistest arengumaadest pärit naistele.

Omaenda elukogemuse põhjal on Nooyi sõnastanud viis reeglit, mida iga ärinaine ja -mees silmas peaks pidama, kui ta vähegi edukas tahab olla.

Esiteks: muutu enne, kui sind sunnitakse muutuma.

Teiseks: keskendu oma tugevatele külgedele. Nii tegi Nooyi PepsiCos, müües maha restoraniäri ja keskendudes ainult toidu ja karastusjookide tootmisele.

Kolmandaks: pane paika täpsed finantskriteeriumid ja ära lase emotsioonidel neid kõigutada. Nõnda jäädi PepsiCos rahulikuks, kui nende suurim konkurent Coca-Cola pakkus Quaker Foodsi eest hoopis kõrgemat hinda - lõpuks ühines Quaker Foods esialgse tasu eest ikkagi PepsiCoga.

Neljandaks: palveta palju, aga arvesta ja plaani veel rohkem.

Viiendaks: numbrid on olulised, aga firma elu ja surma üle otsustavad ikka luust ja lihast inimesed - firma töötajad kõige madalamast ametipostist alates. Sestap on kasulik oma firmas kõigiga hästi läbi saada ning mitte administratiivseisse kõrgustesse ära kaduda.

USAsse sattus Nooyi pärast Calcutta India Instituudi haldusjuhtimise eriala lõpetamist. Seejärel otsustas ta jätkata oma haridusteed mainekas Yale'i ülikoolis, mille lõpetas samuti haldusjuhtimise erialal. Samast ajast pärinevad ka Nooyi esimesed töökogemused - et oma õpingute eest maksta, töötas ta hotelli vastuvõtulauas klienditeenindajana. Oma India juuri pole Nooyi iial salanud - praegugi ei riietu ta mitte rangesse kostüümi, vaid kannab kõikjal India, täpsemalt oma sünnilinna Madrase ümbruse rahvarõivaid.

Just Nooyile võlgneb PepsiCo tänu viimaste aastate rohkete edusammude eest. Muu hulgas korraldas Nooyi teise suure toiduainetegrupi Quaker Foods ühinemise PepsiCoga. Enne PepsiCos tööleasumist jõudis Nooyi olla Asea Brown Boveri vanem asepresident ja elektroonikahiiglase Motorola asepresident ning korporatiivse strateegia ja plaanimisosakonna direktor.

Nooyi tunnistab oma elu põhjal siiski, et naisel, aga eriti valgest erineva nahavärviga naisel, tuleb töötada kõrge koha saamiseks valgest mehest kaks korda rohkem. Nooyi aga loodab, et tema eeskuju innustab naisi agaramalt kõrgeid kohti taotlema - siis harjutakse juhtivate naistega ning nende edasine pääs ärimaailma etteotsa muutub ka selle võrra kergemaks.

Tippu jõudes ei tohi valvsust kaotada, sest hiigelfirma tippjuht on sarnaselt tipp-poliitikuga kogu maailma üldsuse valvsa tähelepanu all. Olles juba PepsiCo tippjuhtide hulgas, sai Nooyi mullu mais hakkama apsakaga, mis oleks talle äärepealt karjääri maksma läinud. Nimelt teatas ta ühes kõnes, et "Ameerika näitab ülejäänud maailmale keskmist sõrme". Selline avaldus kutsus esile protestilaine kogu kolmandas maailmas, eriti aga Nooyi sünnimaal Indias.

Kuid vaeste riikide rahvas polnud sugugi ainuke, keda tippjuhi niivõrd mahlakas väljaütlemine nördima pani. Ka viisakat keelekasutust väga oluliseks pidavad konservatiivid kutsusid oma blogide, aga ka muude kanalite kaudu, inimesi üles boikoteerima PepsiCo tooteid, kuni Nooyi oma sõnade pärast vabandanud pole.

Ja Nooyi vabandas. Ta selgitas, et tema võrdlus pidi tähendama, et kogu maailm sarnaneb käega. Käel on pikemaid ja lühemaid sõrmi ning USA on kõige pikem, keskmine sõrm. Julge võrdlus seegi. Siiski rahunesid vihased rahvamassid ja kriitikud pärast Nooyi vabanduskõnet maha.

PepsiCol läheb endiselt hästi. Nii firmal kui ka tippjuhil oleks võinud sarnases olukorras aga hoopis halvemini minna.

Kui Nooyil firmajuhtimisest aega üle jääb, viibib ta muusika seltsis. Peamiselt huvitab teda India klassikaline ja rahvamuusika. Pole ka ime - Indra tädi Aruna Sairam on tunnustatud muusik, kes pühendunud just India klassika esitamisele.

Aga kes teab, ehk saab PepsiCost Nooyi käe all hoopiski perefirma?

Sealjuures naiste juhitav perefirma. Veedab ju Indra Nooyi üheksa-aastane tütar juba suurema osa oma vabast ajast ema kontoris, kus tal enda sõnul olevat väga huvitav. Palju huvitavam, kui omavanuste hulgas lastemänge mängides. Ehk on Nooyide perest oodata lisa India tuntud ja positsioonikate naiste nimistusse, kus Indra Nooyi on praegu kaugel ees nii India tuntuimast naispoliitikust Sonja Gandhist kui ka kirjanik Arundhati Royst.

Fotod: Bloomberg

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:21
    Otsi:

    Ava täpsem otsing