Kortsud kaunistavad

Aleksei Turovski 11. oktoober 2006, 00:00

Universaalseks kinnituseks väitele, et ilu on vaataja silmades, on peaaegu kõikide emade veendumus, et nende vastsündinud on väga ilusad. Kaugeltki mitte iga isa ei arva niiviisi, nähes esimest korda oma vastsündinud last. Kuid kui sellel isal on kas või raasuke mõistust ja tilgake taktitunnet, kinnitab ta entusiastlikult naise vaimustatud väidet.

Zooloogina nõustun ma loomulikult emade arvamusega. Jah, vastsündinud on ilusad, kuna kõik nende kuju, nahafaktuuri ja värvi omadused on perfektselt funktsionaalsed. Arvukad kortsukesed näol ja kehal, parajalt hõredad, erilise ehitusega juuksed, pekised voldikesed ja lohukesed aitavad äsja väliskeskkonda saabunud tillukesel imetajal hoida oma kehatemperatuur, niiskustase ja naha gaasivahetusvõime optimumi juures. On teada, et karmides katastroofilistes tingimustes, näiteks laviinide või maavärinate tekitatud rusude alla jäänud inimeste seast on imikud täiskasvanutest päevi kauem elus püsinud. Äkki peaksimegi ilusaks pidama neid vorme, omadusi, värve ja häälitsusi, liigutusi ja lõhnu, mis on ilmselgelt bioloogiliselt kasulikud, keskkonna väljakutsete vastuvõtmiseks eriti hästi kohanenud?

Mis teeb näiteks ühe tiigri kauniks? Vöödid, vuntsid, saba, kolmetollised küünised? Arvan, et mitte need üksikasjad, vaid superkiskja eluks perfektselt sobiv kehavormide, mustrivärvide ja liigutuste terviklik kujund. Kuid aitab esteetikast. Pidagem meeles, et kortsud ja kriipsud silmade ümber kaitsevad seda tundlikku nägemisorganit valguskiirguse liigse mõju eest. Ürgne komme rohekasmusta värviga lauge ääristada ning ripsmeid pikendada, lisada silmade piirkonda varje on väga võimsa silmahügieenilise mõjuga ning silma värvimise eesmärk pole iial olnud ainult silma suuruse ja ilu rõhutamine. Mõistlik lõunamaalane ei lähe päise päeva ajal päikese kätte värvimata silmadega. Värvida aga silmad enne muhedas valguses õhtu veetmist on sama tobe, kui kanda päikeseprille videvikus. Kuid kui see on moes, miks ka mitte.

Miks pelgab inimene kortse ja halle juukseid? Kas sellepärast, et nad vihjavad kõrgele vanusele? Nooruse seostamine iluga on inimesel ühenduses aja ning sellega seotud vanuse ja surma mõistega. Meie keeleline mõtlemine on unikaalne inimliigi omadus, mis ei kergenda meie ellusuhtumist. Ilmaaegu! Mõtleme laiemalt, see aitab meid rahuloleva huviga suhtuda nii kortsudesse kui ka hallidesse juustesse.

Lõpetuseks tuletan meelde, kui kauniks peetakse rituaalseid arme, mis on mõnedele suguharudele mehisuse ja küpsuse sümboliks. Soovitan tutvuda merisaarma ehk kalaani suhtumisega armidesse emaslooma ninal: armumängu käigus hammustab isane emast ninast nii, et sellele jääb tugev arm. Mida rohkem emase kalaani ninal on arme, seda ihaldusväärsemaks ja küpsemaks peavad teda isased. Kas aga nende jaoks ilu ja ihaldusväärsus sünonüümid on, seda ma öelda ei oska.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:21
    Otsi:

    Ava täpsem otsing