Ka Eesti Ehitus on seotud looduskaitsemaade tehingutega

11. oktoober 2006, 07:21

Merko juhtumile lisaks selgitas põgus
uurimine, et looduskaitsemaade vahetustehinguid on tähtsaks pidanud ka üks teine
börsifirma, Eesti Ehitus, kirjutas Postimees.

Firma sai tänavu mais loa vahetada kaks kinnistut Tallinnas Nõmme-Mustamäe maastikukaitsealalt ja üks kinnistu Pirita jõe orust kinnistu vastu Tallinnas Sipelga tänaval.

Eesti Ehitus pole kõrvalseisja ka tehinguis vahi all olevate ärimeestega. Vähemalt kaks Nõmme-Mustamäe kinnistut on firma ostnud esmalt eraomanikult ja siis edasi müünud vahi all oleva Einar Vettuse firmale. See omakorda vahetas need riigiga.

«Eesti Ehitus kasutas kõnealust võimalust [looduskaitseliste maade vahetust] täiesti avalikult, kui üht seaduslikku viisi luua omanikele tulu teenimiseks eeldused,» kommenteeris Eesti Ehituse peadirektor Jaano Vink.

Looduskaitsemaade vahetust lubavad Eesti seadused 1999. aastast. 2004. aasta suvest aga torkab maavahetustehinguis silma üks kindel Tallinna piires tegutsenud ärimeeste grupp.

Eile jõudis looduskaitselisi maid vahetanud ärimeeste ümber puhkenud skandaal nii kaugele, et ehitusfirma Merko teatas ühest juba varem kokkulepitud maavahetusest loobumisest.

Merko tütarfirma Woody juhatuse liige Tõnu Korts kinnitas eile, et vahetus jäi ära riigi süü tõttu. «Kuna selgus, et riik üritas meile vastu pakkuda arendustegevuseks sobimatut maad, keeldusime tehingust,» kinnitas Korts.

Woody on üks neist firmadest, kes 2004. aastal alustas Tallinna Pirita ürgoru kaitseala kruntide, peamiselt kunagiste tagasi saadud talumaade vahetamist teiste riigile kuuluvate kinnistute vastu.

Septembris tehti värskeim kokkulepe, kui toonane keskkonnaminister Villu Reiljan andis oma allkirja käskkirjale, mis kinnitas kolme Woodyle kuuluva Pirita kinnistu vahetamist nelja riigikinnistu vastu. Selliste käskkirjade tavaloogika ütleb, et vahetuse tingimused ehk vahetatavate kruntide väärtus on juba kokku lepitud.

Eelmisel nädalal tuli maadevahetamise skandaal avalikuks, kui kapo võttis kolmapäeval vahi alla nii maa-ameti peadirektori Kalev Kanguri kui ka kolm ärimeest.

Üleeile andis Merko börsiteate, kus kinnitas, et on riigiga vahetanud maid kolmel korral. Et neljas ja viimane, septembris Reiljani allkirja saanud vahetus oli neil märkimata, siis tekkis kahtlus, et firma püüab börsi eksitada.

Kui aga Postimees kommentaari palus, selguski ootamatult, et Merko ei läinud tehingut notari juurde vormistama. Samas kinnitas Merko esindaja, et huvi vahetada looduskaitsealused maad majandustegevuseks sobivate vastu on nende firmal endiselt olemas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. October 2006, 07:22
Otsi:

Ava täpsem otsing