Proovime seekord veel verevahetust

ÄP 12. oktoober 2006, 00:00

Ulatusliku riigi maade ja varadega sahkerdamise taustal näeb Eesti riik välja nagu Tammsaare kohtlasevõitu Vanapagan, kes on lasknud end oma sulastel Kaval-Antsudel ninapidi vedada, märkamata, et sulased ammu peremehetsevad tema talus…

Äripäeva meelest tuleb välja vahetada Riigi Kinnisvara ASi kogu poliitikutest nõukogu, eesotsas keskerakondlasest esimehe Kalev Kalloga, samuti tegevjuht, avaliku konkursita ametisse võetud Jaak Saarniit, sest nad ei ole usaldusväärsed.

Nende viimase aja tegevusest paistab välja, et riigi kinnisvara puudutavaid otsuseid ei tehta aktsiaseltsis alati riigi huvidest lähtuvalt. Näiteks kas või käibepiirangu kehtestamise ümber toimunud vaidlus Viru vangla ehitamisel, ent väite kinnituseks kõlbavad vist kõik Viru vangla ehitamisega seotud tahud, alates riigihankekonkursist.

Kirjutasime sellest põhjalikumalt eilses lehes, sest selgus, et Einar Vettuse (istub praegu maade vahetuse afääri osalisena vangimajas) firma veab vaatamata varakevadel temaga lõpetatud lepingule ikka vangla projekti edasi. Ja seda Riigi Kinnisvara heakskiidul.

Toimetuse meelest on sellest aktsiaseltsist saanud kants, kus kaitstakse oma sõprade ja tuttavate ärihuve - tagatakse neile riigihanked ja valvatakse, et nende konkurendid marjamaale ligi ei pääseks. Kui pääsebki, siis vahetatakse selles "õnnetuses" süüdi olev inimene välja ja pannakse ametisse see, kes paremini sõna kuulab. Kevadel vabastaski nõukogu välja tegevjuhi Tiit Ottise, kes praakis Vettuse firma TSM Projektijuhtimise OÜ saamatuse pärast projekti eesotsast, ja pani ametisse Saarniidu, kes on vaikselt taastanud status quo.

Nõukogu ja juhtkonna väljavahetamisest üksi ei piisa, aktsiaseltsi töö tuleb ümber korraldada.

Riigi Kinnisvara tegevus on ilmselgelt politiseeritud. Aktsiaselts ei ole suutnud täita talle viis aastat tagasi pandud ootusi. Asutus haldab vaid (praegu tuleb vist öelda - õnneks!) viiendikku riigi kinnisvarast - asutamise ajal oli kavas kogu riigi kinnisvara Riigi Kinnisvara kätte usaldada.

Enamik ministeeriume haldab oma vara ise. Suur tükk varast on rahandusministeeriumi halduses. Riigi maad käsutab aga keskkonnaministeerium ning hiljutine maadevahetuse juhtum, kus "staariks" maa-amet, näitab, et ka see pole hea lahendus.

Seega on riigil ikka mitu instantsi, kes käsutavad vara, täites seejuures ka omanikukohustusi, mis ei sobi kokku ülesannetega, milleks need asutused ellu on kutsutud. Ja kokkuhoidu, mida loodeti saavutada Riigi Kinnisvara asutamisega, ei paista kusagilt. Lisagem riigi maine kahjustamine oma selgelt kallutatud tegevusega.

Õigupoolest on siin hulk argumente aktsiaseltsi likvideerimise poolt. Ent see ei lahendaks meie probleeme. Samas on ümberkorralduste vajadusest räägitud pea kogu aktsiaseltsi tegutsemise aja jooksul, ent enamasti ebamääraste hüüdlausetega ? la "Tuleb leida uued eesmärgid", lisaks hulk verbe da-tegevusnime vormis. Eilses Äripäevas võttis sel teemal sõna ka Kallo, kes aga midagi uut ei lisanud. Toimetuse meelest veel üks põhjus, miks juhid välja vahetada - värsket nägemust on vaja. Proovime siis veel kord verevahetust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing