Morton Felmani 'Rothko Chapel' kõlab Niguliste kirikus

Kersti Inno 13. oktoober 2006, 00:00

Sarjas "Eesti Filharmoonia Kammerkoor Nigulistes" annab meie esinduskoor RAM alanud hooajal oktoobrist detsembrini neli eriilmelise kavaga kontserti kolme erineva dirigendiga.

Sarja avakontserti juhatab RAMi peadirigent Kaspars Putninš, kes on kontserdi peateoseks valinud ühe kuulsama ja omanäolisema 20. sajandi ameerika helilooja Morton Feldmani teose "Rothko Chapel". Kontserdi nimilugu on helilooja austusavaldus oma kunstnikust sõbrale Mark Rothkole (1903-1970), kelle loomingu omanäolisemateks ja jõulisemateks avaldusteks olid kabelimaalid. Rothko kabel on Houstonis paiknev ruum, mis on mõeldud mediteerimiseks kõigile inimestele olenemata usutunnistusest, keskmes neliteist hiigelmõõtmetes Mark Rothko maali. Kabeli meeleolu peegeldub Feldmani muusikas aeglase, meditatiivse kulgemise, rohkete korduste ja eripärase, venitatud ajatunnetusena. Slaidid Rothko maalidega aitavad luua inspireerivat ruumi ka Eesti Filharmoonia Kammerkoori kontserdil. Tähtis koht teoses on vioolasoolol. Seetõttu on kutsutud kontserdil osalema vioolasolist Paul Silverthorne Inglismaalt, kes on sama teost esitanud paljudel Euroopa lavadel, viimati mõne nädala eest Londonis BBC Singersiga. Kaastegevad on ka Madis Metsamart löökpillidel, Jana Peäske tšelestal ning koori solistid Kaia Urb ja Iris Oja.

Kontserdi põhiteosele eelneb 16. sajandi polüfooniameistri Palestrina missadest kuulsamaid, paavst Marcellus II-le pühendatud "Missa Papae Marcelli". Selles missas on läbi ajastute nähtud kirikumuusika täiuslikku meistriteost. Kontserdi lõputeos on aga dirigendi kodumaalt - Läti kuulsaima helilooja Peteris Vasksi "Kolm Czeslaw Miloszi luuletust", mis on loodud 1994. a Hilliard Ensemble'ile.

Sarja järgmised kontserdid 30. ja 31.oktoobril annavad Tallinna publikule võimaluse EFK esituses Tõnu Kaljuste juhatusel kuulata Arvo Pärdi teost "Kanon Pokajanen", mida koor on küll ligi sada korda väljaspool Eestit laulnud, kuid Tallinnas Niguliste kirikus polegi teost pärast esiettekannet ja salvestust firmale ECM 1997. a juunis rohkem esitatud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:42
    Otsi:

    Ava täpsem otsing