Peaminister Ansip: odav tööjõud meid ei päästa

Annika Matson 13. oktoober 2006, 17:22

Peaminister Andrus Ansip sõnas täna
juhtimiskonverentsil Pärnus, et odava tööjõu sissetoomine ja riiklike toetuste
suurendamine ettevõtluses ei too riigile pikaajalist edu.

Valik Eesti rahva jõukuse ja elujõu tõstmiseks ning ülemaailmses konkurentsis püsimiseks peab olema suunatud investeeringutele ja tööjõu tootlikkusele.

“Kui me püstitame probleemi, et kuidas tõsta Eesti konkurentsivõimet, säilitada majandusedu ja kasvatada eestlaste heaolu, ei ole tööjõu suuremahuline sissetoomine kindlasti lahendus,” sõnas Ansip. Peaminister rõhutas, et üks osa lahendusest on aga kõrgelt kvalifitseeritud tööjõu sisse toomine.

Peaminister sõnas, et majanduse kiirest kasvust tulenev palkade tõus ja tööpuuduse kadumine on meid seadnud olukorda, kus struktuursed muutused majanduses on paratamatud. Arvestades globaalseid trende on paljudel ettevõtetel senisel viisil tootmise jätkamine keeruline.

“Kindlasti ootavad meid ees struktuurimuutused majanduses. On paratamatu, et me ei suuda kõiki ettevõtteid ja majandussektoreid tänasel tasemel säilitada,” sõnas Ansip. Peaministri sõnul on täiesti ootuspärane, et uute ettevõtete loomise ja laienemise kõrval lõpetavad paljud senised ettevõtted ja tootmisharud oma tegevuse. Nii tööjõud kui kapital siirduvad teistele aladele, kus loodav uus väärtus võimaldab neile rohkem maksta. “Kaotavad need ettevõtjad, kes üritavad tootmist päästa kahanevas sektoris,” lisas ta.

Peaministri sõnul peame lähtuma meile seni edu toonud majanduspoliitikast ja keskenduma tootlikkuse tõstmisele ning Eesti ettevõtluskeskkonna atraktiivsuse suurendamisele. Panustada tuleb uutesse tehnoloogiatesse ning ära tuleb kasutada kõik sisemised ressursid tööhõive suurendamisel alates paindlikumate töövormide kasutamisest. Vaja on ennekõike häid ideid ning seda, et nende elluviimise eest maailmaturul ka makstakse.

“Kui sisemised ressursid on ammendatud peame vaatama ka välistööjõu poole. Teatud spetsialistide osas tuleb seda teha juba täna – tootlikkuse tõstmiseks on vaja kõrge kvalifikatsiooniga tööjõudu. Nende Eestisse tööle lubamist ilma liigse bürokraatia ja asjaajamiseta tuleb igati toetada,” lisas Ansip.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. October 2006, 17:22
Otsi:

Ava täpsem otsing