Merko ei hakka väiksemaid ehitusettevõtteid neelama

Martin Hanson 16. oktoober 2006, 00:00

Kas Merko on suurim ehitusfirma Baltimaades?

Ma ei ole sellist võrdlust teinud, kuid ma usun, et oleme Balti riikide suurim ehitusfirma, kui vaadata kogu Merko Gruppi. Siin on muidugi lugu sama mis pankadega. Meie lehed kukuvad võrdlema Hansapanga tegevust Baltimaades ja SEB tegevust Eestis, kuis tulemuseks saadakse mittevõrreldavad numbrid.

Kui liita kokku YIT tegevuse kõikides Balti riikides, ehk siis YIT Eesti, YIT Läti ja Kausta Leedus, ei saa enam olla kindel, kas oleme suurimad. Aga 2.-3. koht pole ka paha.

Kas Eesti ehitusturg on liiga killustunud?

Ehitus on kohalik äri ning ehitus peab toimuma kohapeal, kohalikus keeles ja kohalike traditsioonidega. Lätis ei ehita me ise, vaid meie omandis olev firma. Me ei suudaks seal keelebarjääri ja asjaajamise tõttu midagi teha. Ehitustegevusega ei saa minna kuhugi kaugele. Too Lätist ajakirjanik Äripäeva tööle - ma ei kujuta ette, mida ta teeb.

Kas olete mõelnud Eesti Ehituse ülevõtmisele?

Ei ole mõelnud. See ei annaks mitte midagi juurde. Ma olen veendunud, et ehitusfirmade ühinemine ei ole mõttekas. Ehitusfirmat asutada on lihtne - võtad mehed punti ning hakkad vaikselt pihta. Neid üles osta ei ole mõtet.

Kui suur on siis Merko turuosa Eesti ehitusmaastikul?

See on üks asi, mis ajakirjanduses õige ei ole. Pakutakse mingeid utoopilisi suurusi. Meie turuosa on ühekohaline number, umbes kaheksa protsenti. Põhjuseks on see, et killustatus turul on suur ja täna on kõik ehitajad.

Kas Merko Ehitus on valmistunud ehitusturu languseks?

Selle vastu ei saa otseselt end kindlustada. Kindlustada saab nii, et ei võta ülemääraseid riske ega rumalaid laene. Enamik kukkunud firmasid on kukkunud lühiajalise likviidsuskriisi tõttu. Kui juhtida rahaasju mõistlikult, siis usun, et Merkoga on asi suhteliselt kindel.

Milline oli Merko viimane tõeline risk?

Suured riskid on suured ehitused. Kumu ja Viru vangla. Vangla puhul on tegemist fikseeritud hinnaga, lühikese tähtaja ja Tallinnast kaugel asuva objektiga. Nende puhul peab kaaluma maailmaturu kõikumisi, ajaraame, ressursside maksumust jne.

Mida peaks Merko Ehitus tegema, et kasvada 10 miljardi krooni suuruse turuväärtusega ettevõtteks?

Ma usun, et me ei pea selleks muud tegema kui jätkama oma tänast rada, liitma inflatsioonikorrektuurid, ja see summa on koos. Aga on tõde, et suured firmad peavad minema veelgi suuremaks ja võtma 50 protsenti kogu turust. Täna moodustavad YIT, Skanska, Eesti Ehitus, Merko Ehitus, Koger & Partnerid kuni 25 protsenti turust.

Kas Balti kinnisvaraarendus on muutunud vähetulusaks, vaadates siinsete arendajate tungi Ukrainasse ja Balkani-maadesse?

Mina ei leia, et need kohad oleks mingi tõotatud maa. Merkol selliseid plaane ei ole. Paneks Eestis ja Baltimaades ning seejärel Peterburis firma korralikult tööle, seejärel võime mõelda. Pakkumisi tuleb aga iga päev.

Merko on võitnud palju riigihankeid, tihti süüdistatakse teid, et võidate neid liiga palju?

Ma usun, et Merkol on riigihangete tegemise protsent üks madalamaid Eestis. Tänaseks on mõned projektid tõesti tulnud, algul Kumu ja nüüd Viru vangla. Aga need on suured projektid, mida suudavad Eesti firmadest vähesed.

Kas kaevanduse asutasite selleks, et hallata kogu tootmisjada? Kuidas Merko Kaevandustel läheb?

Tegelikult oli kaevanduste tekkimine juhus. Meile müüs karjääriks sobiva kinnistu väliseestlane. Ta käis enne ka Skanskas. Me vaatasime, et Eestis on ainult üks kaevandaja ning et tegemist on hõreda konkurentsi ja majanduslikult tasuva tegevusega. Kahjuks ei ole me sellega kuhugi jõudnud. Kohalikud omavalitsused ütlevad sõbralikult, et mõistavad meie soove, kuid tehku me kaevandus naabervalda.

Kas Merko Ehitus pole kavatsenud hakata majandustulemuste avaldamise järel pressikonverentse korraldama nagu teised börsiettevõtted?

Ma ei leia, et mul oleks iga kvartali järel midagi uut öelda. Ehitusturg on nii ebastabiilne ja volatiilsus on suur. Kui pidevalt rääkida, siis tekib segadus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing