Maþeikiu aktsia reageeris valuliselt

Romet Kreek 17. oktoober 2006, 00:00

Maþeikiu Nafta aktsia hind reageeris neljapäeval aset leidnud põlengule eile 10,3protsendise langusega 7,85 litini. Reedel oli aktsiaga kauplemine peatatud.

Käibelt Balti riikide suurim ettevõte teatas, et läinud nädalase tulekahjust tingitud kahju võib ulatuda kuni 62-131 mln litini (281-594 mln kroonini). Firma on riskid osaliselt edasi kindlustanud. Leedu naftarafineerija, kelle päevane täisvõimsus on 27 400 tonni naftat, töötab vaid 15 000tonnisel võimsusel. Tootmisvõimsuse taastamiseks kulub kuus kuni üheksa kuud.

Kui varem prognoosis Maþeikiu Nafta selle aasta kasumiks 507,8 miljonit litti, siis nüüd ootab ettevõte kasumi kukkumist kuni 402,8 miljoni litini. Viimase nelja kvartali tulemuste põhjal on ettevõte kasum 795,2 miljonit litti.

Baltimaade ainus naftatöötleja on olnud investorite huviorbiidis valdavalt kahel põhjusel. Fundamentaalselt on ettevõte olnud väga madalalt hinnatud. Viimase nelja kvartali kasumi alusel oli aktsia hinna/kasumi suhteks kõigest 7. Ei saa küll ka öelda, et investorid oleksid lihtsalt ignoreerinud head kompaniid. Maþeikiu Naftal on suured probleemid. Venemaa takistab firma normaalset tegevust, piirates naftatarneid. Ettevõte suurosalus kuulub hädades Jukosele ning Leedu riigile, kes otsis osalusele ostjat. Varasema kasumiprognoosi alusel oli ettevõte hinna/kasumi suhe 10,9, uue prognoosi alusel 13,8.

Teine põhjus, miks aktsiat ihaldati, on ettevõtte müük. Ostjaks sai läbi kadalipu Poola Orlen. Orlen nõustus ostma osaluse ettevõttes 2,34 miljardi dollari eest; iseasi, kas põlenud ja vähenenud tootmisvõimsusega firma on sama hinda väärt. Ma ei imestaks, kui tehingu summat korrigeeritaks vastavalt Maþeikiu Nafta seisukorrale.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:20
    Otsi:

    Ava täpsem otsing