Äripäeva juhtkiri: Riik müügu maad avalikult, mitte tagatubade kaudu

Annika Matson 17. oktoober 2006, 16:03

Homses juhtkirjas toetab Äripäev Riigikogu
Reformierakonna fraktsiooni liikme Tõnis Kõivu algatatud seadusemuudatust, mis
lõpetab looduskaitse all olevate maadega hangeldamise ja võtab riigilt vähemaks
kohustusi.

Seaduse muutmine on selleks kiireim, lihtsaim ja õigeim vahend.

„Eks muidugi peitub kübeke irooniat selles, et oravad, kes maadevahetuse tagatoa kaudu käima panid ja endise keskkonnaministri Heikki Kranichi vastustusalasse viisid, nüüd ise selle n-ö ettetuppa tagasi tuua tahavad,” ei jäta toimetus torkamata maaärile soodsa pinnase loojaid. ”Paistab, et Reformierakond on usinalt vanematelt parteidelt õppinud ja oskab nüüd oma vea enda kasuks pöörata – valijad peavad paremini meeles selle skandaali lahendajat (värskem sündmus) kui vallapäästjat. Tegelikult saanuks nad oma tembu ammugi heastada – valitsusjuhi koht hulk aega Reformierakonna käes ja Andrus Ansipki ei saanud mitte eile peaministriks,” kirjutab Äripäev.

Toimetus ei ole nõus Riigikogu keskerakondlasest keskkonnakomisjoni liikme Küllo Arjakase arvamusega, et seaduse muutmine on aeganõudev. „Muudatuse saab teha ja peab tegema kiiresti,” leiab toimetus, sest ta ei näe ühtki põhjust, miks peaks riik veel jätkama kingituste tegemist neile, kes on ostnud kokku looduskaitse all olevaid maid just lootusega saada riigilt vahetuskaubaks maatükk kinnisvaraarenduseks magusas piirkonnas.

Skandaal tõi selgelt esile, et riigil on vabu kinnistuid, mille omamine pole hädavajalik. Seepärast teeb Äripäev ettepaneku, et riik paneks need maatükid ise avalikult müüki ning saadud rahaga maksaks kompensatsiooni looduskaitse all olevate maade omanikele.

„Äritsejad aga leppigu oma soetatud kinnistutega, kui ei suuda leida neile eraisikust või -firmast ostjat. Võtku seda näiteks kui äririski. Kaotusevalu leevendamiseks jäävad neile alles looduskaunid paigad, kus hea stressi maandada – linde loendada, oravate askeldamist jälgida või lihtsalt ringi uidata. Ülejäänutega tegeleb kapo ja prokuratuur,” kirjutab Äripäev.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. October 2006, 15:56
Otsi:

Ava täpsem otsing