Eesti maksusüsteem ootab kiirabi

17. oktoober 2006, 07:29

Maret Ambur ja Monika Sehver advokaadibüroost
Raidla Partnerid kirjutavad Äripäevas, et nüüd on kiire lahendus Eesti
maksusüsteemi muutmiseks parem kui lahenduseta olukord.

"Head lahendust maksusüsteemi muutmiseks kahjuks pole, kuid kiire lahendus on nüüd parem kui teadmatus. Täna seisab Eesti suure probleemi ees: kuidas lahendada ettevõtete tulumaksustamine alates 2009. aastast? Lahendus peaks tänaseks juba selge olema, kuid ei ole. Eriti keeruline on teadmatus investorite ja potentsiaalsete investorite jaoks. Vähem keerulises olukorras ei ole ka maksuhaldur, kellel tuleb loodavat süsteemi administreerima hakata ning olla valmis andma selgeid vastuseid, kuidas tuleb maksu arvestada," kirjutavad Ambur ja Sehver.

Naiste arvates on probleemi olemus sõnademäng. "EL ei käsitle Eesti dividendidelt makstavat tulumaksu ettevõtte kasumimaksuna, kuna see makstakse dividendide väljamaksmise hetkel. Muuta on vaja mitte maksu sisu, vaid vormi - et ELis mõistaksid seda kõik ühtviisi."

"Rahandusminister Aivar Sõerd on teinud ettepaneku kehtestada ettevõtetele 10%-line tulumaksumäär sõltumata sellest, kas kasum on välja makstud või mitte. Selle lahenduse peamine eelis on vastavus ELi traditsioonidele. Eesti ettevõtete tulumaksuvabastus on keskmisele eurooplasele sama keeruline kui inglaste vasakpoolne liiklus mandrieurooplasele.

Teise variandina on Eesti kaubandus-tööstuskoda ja tööandjate keskliit välja pakkunud emaettevõttelt tütarettevõtetele minevate dividendide tulumaksuvabastust. Minimaalne muudatus säilitaks praeguse süsteemi, kuid ei pruugi olla ELi jaoks piisavalt arusaadav.

Head lahendust kahjuks pole. Nüüd on aga kiire lahendus parem kui lahenduseta olukord. Kehtiv tulumaksuseadus võeti vastu 15. detsembril 1999. Samas oli juba enne seaduse vastuvõtmist algatatud uus eelnõu äsja vastuvõetud seaduse muutmiseks. Liigne kiirustamine eelnõu menetlemisel oli kaasa toonud nii mõnegi vea, mida siis tagasiulatuvalt parandati. Seekord tuleks teha paremini. Aega veel on, kuigi napilt."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. October 2006, 07:28
Otsi:

Ava täpsem otsing