Isamaa poliitikud pressisid firmadelt raha välja

19. oktoober 2006, 08:41

Raamatupidamise dokumendid paljastavad, mis
toimus tegelikult Mart Laari juhitud Isamaas 1990. aastate algul, kirjutas Eesti
Ekspress.


Nimelt nuiasid isamaalased riigiettevõtete direktoritelt pidevalt rahalist toetust ning sõid annetuste eest restoranides kalamarja ja angerjat. Samuti võisid sponsorite hankijad osa rahast enda tasku pista.
Isamaa kõige suuremad lüpsilehmad olid Peeter Palu juhitud Tallinna Sadam ja EMEX, mille eesotsas kamandas Robert Lepikson.

Riigiarhiivi filiaali keldris Tõnismäel asub fond nr 9602. See on Rahvusliku Koonderakonna Isamaa arhiiv aastatest 1991 -1995.

Eesti Ekspressi lugu põhineb läbi töötatud Isamaa originaaldokumentidel, mida on kõrvutatud teiste arhiiviallikatega.

Kuigi aastal 1992 juhtis Isamaa riiki, oli rahaline seis parteil räbal. Toivo Jürgenson teatas, et tuleb hakata otsima sponsoreid.

29.detsembril 1992 oli riigi viinavabrik Liviko maksnud Isamaale 5000 krooni. Kõigest viis päeva varem oli peaminister Mart Laar kinnitanud Liviko uue haldusnõukogu. Huvitaval kombel ei kajastu Isamaale tehtud kingitus Liviko raamatupidamises.

Eraettevõtted ei kiirustanud Isamaad Mart Laari esimestel võimukuudel üle kuldama. Kindlustusfirma BICO annab 4000 krooni, Tallinna Pank isegi vähem.

Millegipärast ei kanna pank raha otse Isamaale, vaid Jaan Tõnissoni Instituudi arvele. Kuigi ametlikult on tegemist sõltumatu mittetulundusühinguga, vahendab instituut 90ndate algul Isamaale korduvalt raha. Suurim summa ulatub 50 000 kroonini. Kellelt see tuli, dokumentidest ei selgu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. October 2006, 11:41
Otsi:

Ava täpsem otsing