Ministeerium ostis ravimeid fiktiivse riigihankega

19. oktoober 2006, 07:48

Sotsiaalministeerium kuulutas mullu
HIV-positiivsetele mõeldud ravimi ostmiseks riigihanke välja mitu kuud pärast
seda, kui hanke võitja oli tegelikult juba välja valitud ja miljoni krooni eest
ravimeidki haigetele jagatud, kirjutas Postimees.

Selles, et aidsihaigetele elus püsimiseks vajaliku antiretroviirusravimi Epivir ostmiseks kuulutas sotsiaalministeerium mullu 2. novembril välja riigihanke, pole midagi kummalist.

Nagu ka mitte selles, et ligi kümme päeva hiljem kuulutas ministeerium võitjaks ravimite hulgimüügifirma Magnum Medicali 975 321 krooni ja 60 sendi suuruse pakkumise.

Kummaliseks teeb kogu asja see, et riigihankega ostetud Epiviri tabletid olid sihtpunkti jõudnud juba septembriks, sealjuures esimene partii neli kuud enne hanke väljakuulutamist.

Teiseks küsitavuseks oli otsus teha väljakuulutamiseta läbirääkimistega riigihange, kus ettepaneku osaleda sai ainsana firma, kelle käest oli ravimid juba kätte saadud.

Sotsiaalministeeriumi ravimiosakonna juhataja Andre Vetka põhjendas sellist asjaajamist ravivajajate arvu hüppelise kasvuga, pooleteise aastaga 100 inimeselt 450ni. Teiseks tõi ta asjaolu, et Epivir on üks HIV-positiivsete põhiravimeid ning kui selle varu hakkas lõppema, oli esmatähtis vältida ravi katkemist.

Vetka selgitusel osteti firmalt vajalik kogus ravimeid võlgu ja selsamal põhjusel viidi hange läbi alles siis, kui riigikogu oli võtnud vastu lisaeelarve, mis võimaldas ravimi eest tasuda.

Põhjuseks, miks piirduti valikut tehes ühe firmaga, nimetas Vetka seda, et Epiviri tootjal GlaxoSmithKlinel on Eesti hulgimüüjatest ravimi sissetoomiseks ainsana leping Magnum Medicaliga.

Riigihangete registris ongi kiirkorras, ainsa pakkujaga ja hilinenud riigihanke põhjenduseks märgitud konkurentsi puudumine.

Konkureeriva hulgimüügifirma anonüümseks jääda soovinud esindaja puhkes naerma, kuuldes, et riigihange tehti läbirääkimistega pakkumismenetlusena konkurentsi puudumise tõttu.

Eestis on tema sõnul vähemalt kolm-neli firmat, kes sellises hankes pakkujatena osaleda võiksid.

Postimehega rääkinud hulgimüügifirma töötaja lisas, et riigihanked on selleks, et tekiks konkurents, mis viib hinna alla. «Selline asjaajamine tekitab paratamatult kahtlusi,» tõdes ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. October 2006, 08:06
Otsi:

Ava täpsem otsing