Kuidas börsil raha teenida?

Aare Niinepuu 20. oktoober 2006, 00:00

Kindlasti oled kuulnud, et kuskil on salapärane börs, kus kõikvõimalike firmade aktsiad pidevalt tõusevad ja langevad.

Loogilist mõtlemist sul ju on, saad aru, et tõus on hea ja langus vastupidiselt halb, aga kuidas see kõik just sind mõjutab? Miks on börs nii tähtis, et leiad seda enamikust päevalehtedest ja uudistest?

Börs on sisuliselt täiesti tavaline turg, kus vanemate prouade näägutamise asemel teevad tehinguid soliidsed maaklerid. Saiade ja vorstide asemel kaubeldakse aktsiate, optsioonide, futuuride, võlakirjade, valuuta ja muude finantsinstrumentidega. Nendest räägin hiljem täpsemalt.

Börsi mõte on lihtne: oletame, et sa tahad teha oma firmat, mis toodab näiteks rulasid. Sa oled veendunud, et just sinu disain on parim ja annab rulalistele trikke tehes eelise. Aga nüüd avastad, et rulade tootmiseks vajalikud seadmed on kallid. Raha saamiseks pead leidma investori, kes sulle raha annaks. Vastutasuks saab investor paki sinu firma aktsiaid ja seega ka osa tulevasest kasumist.

Börs on koht, kus saavad kokku inimesed, kellel on ideed, ja inimesed, kellel on raha ideede elluviimiseks.

Kindlasti puutuvad kõik hiljem kui 1983. aastal sündinud inimesed börsiga kokku pensionifondide kaudu. Tõenäoliselt on sulle helistatud ja pangakontoris korduvalt igasuguseid sambaid pakutud. Kasulik on siiski midagi ise ära valida, muidu valitakse sulle sammas vägisi ja see ei pruugi kõige parem olla.

Raha, mis sa valitud pensionisambasse paned, investeeritakse börsil, seega on börsil toimuv sinu tuleviku ja vanaduspõlvega otseselt seotud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing