Nokia kasumi kahanemine viis aktsia langusse

Tarvo Vaarmets 20. oktoober 2006, 00:00

Tulu vähenes eelmise aasta sama perioodi 881 miljonilt eurolt 845 miljonile eurole ehk 13,2 miljardi Eesti kroonini. Kuigi Soome mobiilikontserni kasum näitas vähikäiku, suutis ettevõte kvartalikäivet kasvatada viiendiku võrra ja viia see teist korda üle 10 miljardi euro piiri. Sellest aga investoritele ei piisanud ja aktsia hind tegi Helsingi börsil läbi korraliku kukkumise. Kasum jäi analüütikute ootustele alla, käive aga see-eest ületas neid. Kahanenud tulu üheks põhjuseks võib pidada firmas toimuvat restruktureerimist.

Nokia kaotas USAs turuosa Motorolale, hoolimata konkurendi 17. oktoobril teatatud viimase viie kvartali väikseimaist käibe kasvust.

Soome ettevõte on müügitulemuste parandamiseks lisanud Euroopas müüdavatele telefonidele muusikakuulamise võimaluse ja parandanud internetiühenduse kiirust, samuti on Nokia üritanud oma positsiooni tugevdada Hiinas ja Indias.

"Keskmine mobiiltelefoni müügihind on arenevate turgude tõttu kukkunud 9%," kommenteeris maailma suurimate turgude mõju Nokia juht Olli-Pekka Kallasvuo. Arenevatele turgudele tehtavate hinnaalanduse tasakaalustamiseks üritab Nokia arenenud turgudel uute funktsioonide kasutusele võtmisega telefonide hindu tõsta.

"On ilmne, et Nokia on Põhja-Ameerikas turuosa kaotanud, aga võib-olla on see juhtunud ka mujal," lausus Mandatum Stockbrokersi analüütik Erkki Vesola. "Meid ei huvita niivõrd kolmanda kvartali tulemused, kuivõrd väljavaade neljandaks kvartaliks," lisas analüütik.

Mobiilihiiglase üldturuosa vähenes teises kvartalis 33,6 protsendini, samal ajal kui Motorola osa kasvas mitme aasta kõrgeimale tasemele ehk 21,9 protsendini. Kolmandas kvartalis suutis Nokia aga turuosa taas tagasi võita ja tõsta see 36 protsendini tänu Ladina-Ameerikas ja Aasias kosunud müügile.

"See hakkab välja nägema nagu eelmise aasta stsenaarium: nad müüvad palju rohkem telefone, aga saavad selle eest vähem tulu," arvas Amro Holding NV fondihaldur Theo Maas, kes haldab ka Nokia aktsiaid. "Kasvuga on midagi lahti," viitas mees mobiilikontserni tulu vähenemisele.

Ericsson suutis kasumiootusi ületada ning aktsia oli eile pärastlõunaks tõusnud 1,5%, 27 Rootsi kroonini.

Kvartalikasum kasvas 17 protsenti, 6,23 miljardi Rootsi kroonini (10,5 mld Eesti kroonini). Oodati 6,28 miljardit krooni.

Maailma suurima mobiilsidevõrkude tootja juht Carl-Henric Svanberg prognoosis, et tuleval aastal kasvab turg sama palju kui sel aastal. Järgmisel aastal on plaanis restruktureerida Ericssoni kolm divisjoni ning palgata juurde tööjõudu.

Ericssoni erakorralised tulud ja kulud olid enam-vähem tasakaalus. Firma sai kolm miljardit Rootsi krooni erakorralist tulu kaitsetööstuse varade müügist ning sama palju kulus ka restruktureerimisele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing