ELi ja Venemaa lahkhelid jäid Lahtis püsima

Sirje Rank 23. oktoober 2006, 00:00

President Putin viibis Lahtis ELi eesistujariigi Soome kutsel, et ühisel õhtusöögil ELi valitsusjuhtidega arutada eelkõige ELi ja Venemaa energeetikaalast koostööd.

Ansipi sõnul puudutati õhtusöögil ka teravaid teemasid, nagu Vene-Gruusia pingestunud suhted ja uuriva ajakirjaniku Anna Politkovskaja mõrv. Energiaküsimustes jäid mõlemad pooled juba varem teada positsioonidele. "Erimeelsusi on ikka väga paljudes teemades," ütles Ansip reede hilisõhtul antud intervjuus.

Nii ei ole Venemaa jätkuvalt nõus ratifitseerima rahvusvahelist energiahartat ja selle transiidiprotokolli, mis teeks võimalikuks näiteks Kasahstani gaasi importimise Euroopasse.

Ettepanekud avada Venemaa seni suletud sektorid, nagu energeetika, välisinvesteeringutele pareeris Putin näitega, et kui välisfirmad on Venemaale investeerinud vähemalt 10 miljardit eurot, siis Venemaa investeeringud ELi riikide energiasektorisse piirduvad kõigest mõnesaja miljoniga. Nii peaks hoopis EL mõtlema oma turu avamisele.

Muutunud pole ka Venemaa seisukohad Barentsi meres asuva rikkaliku Štokmani gaasimaardla hõlvamiseks, kus Moskva rabas hiljuti rahvusvahelisi kütusekontserne teatega kõigi välispartnerite kõrvalejätmisest.

Uusi arenguid pole ka Leedu Mažeikiu naftatöötlustehast varustanud Sõpruse torujuhtme osas, mis suvise avarii järel on juba mitu kuud kuiv olnud. Venemaa väiteil on tegemist tehnilise probleemiga.

Kõigest hoolimata oli ELi ja president Putini kohtumine kasulik, võimaldades vaba mõttevahetust, ütles Ansip. "See oligi mitteametlik tippkohtumine, mis valmistas ette pinda tulemusteni jõudmiseks ELi ja Venemaa tippkohtumisel (järgmisel kuul - toim.)."

Tippkohtumise järel tehtud ametlikes avaldustes lubasid nii Venemaa kui ka Euroopa Liit energiakoostööd igati tõhustada. Putin rõhutas, et Venemaa on Euroopa turust niisama sõltuv kui Euroopa Venemaa kütusetarnetest.

Reedel Lahtis ELi mitteametlikul tippkohtumisel auvõõraks olnud Venemaa president Vladimir Putin ennustab Gruusia konflikti teravnemist.

"Putin konstateeris, et olukord on halb ja läheb veel halvemaks ning et Gruusia provotseerib sõda ja valmistub sõjaks," rääkis peaminister Andrus Ansip reede hilisõhtul pärast ELi liidrite kohtumist ja ühist õhtusööki president Putiniga.

Agentuuri Bloomberg vahendusel ütles Putin õhtusöögile järgnenud pressikonverentsil, et "see, kuidas asjad praegu arenevad, viib verevalamiseni". Putini sõnul plaanib Gruusia separatistlike Abhaasia ja Lõuna-Osseetia üle kontrolli saavutada sõjalisel teel. "Nad on selles osas üsna avameelsed," ütles Putin.

Ansipi sõnul olid Venemaa ja Gruusia pingestunud suhted kõneteemaks ka ELi juhtide ja president Putini ühisel õhtusöögil. "Avaldasin veendumust, et Gruusia rahvas ei unista sõjast, vaid püüab üles ehitada demokraatlikku õitsva majandusega riiki," ütles Ansip. "Ja et kõik Euroopa kõige mõjuvõimsamad poliitikud peavad andma oma parima, et president Putini poolt ennustatav sõda ei puhkeks. Ka president Putin peab selle nimel pingutama. Praegune blokaad Gruusia suhtes on täiesti ebaproportsionaalne ja põhjendamatu," ütles Ansip.

Gruusia ja Venemaa suhted teravnesid pärast seda, kui Gruusia vahistas ja saatis riigist välja neli spioneerimises kahtlustatavat ohvitseri. Vastuseks kehtestas Venemaa Gruusiale side- ja transpordiblokaadi ning hakkas grusiine Venemaalt välja saatma.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:21

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing