Turud ei usu OPECi lubadusi

Tõnis Oja 23. oktoober 2006, 00:00

Nafta hind langes reedel 11 kuu madalaimale tasemele, sest turuosalised ei usu, et Naftat Eksportivate Riikide Organisatsioon (OPEC) suudaks täita oma lubadust ja alandada tootmist 1,2 miljoni barreli võrra ööpäevas ehk nelja protsendi võrra.

Taolise otsuse võttis naftakartell vastu möödunud nädala keskel Kataris toimunud naftaministrite erakorralisel kohtumisel eesmärgiga peatada nafta hinna langus rekordiliselt enam kui 78 dollarilt barrel juuli keskel 20 dollari võrra. Reedel langes Londonis Brenti nafta novembrilepingute hind kahe protsendi võrra, 59,68 dollarini barrel. New Yorgi kaubabörsil langes toornafta barrelihind 2,9 protsendi võrra, 56,82 dollarini. Nii madal oli see viimati möödunud aasta 29. novembril.

Nafta hind hakkas suvel langema kolmel põhjusel: tootmine on kasvanud, sügisene orkaanihooaeg oli oodatust nõrgem ning oodatakse, et globaalne majanduskasv hakkab aeglustuma. Langeva hinnatrendi peatamiseks otsustas kolmandikku tootmisest kontrolliv OPEC tootmist vähendada. Probleem on selles, et varasematel aegadel pole OPEC suutnud ametlikku tootmist reaalsusega tagada ning liikmesriigid toodavad lubatust enam. Väljastpoolt OPECit on aga lähiaastail tulemas lisavõimsusi Kanadast, Brasiiliast, Lääne-Aafrikast ning Kaspia mere piirkonnast.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:21
    Otsi:

    Ava täpsem otsing